Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Panik Atak Tedavisi

Panik Atak Tedavisi
01 Mayıs 2020 - 13:55

 Panik Atak Tedavisi

Aşırı stres ve psikolojik hastalıklarla karsı karsıya olan birçok insan genellikle panik ataklar yasarlar. Panik ataklar her insan için biraz farklı hissettirir, ancak semptomlar genellikle aynıdır: hızlı kalp atış, terleme, göğüs daralması, baş dönmesi veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bu fiziksel semptomlara, kontrolü kaybetme veya hatta ölme korkusu gibi korkutucu, neredeyse felaket düşünceler eşlik eder. Panik atak tedavisi kişilerin yaşam kalitesi için çok önemlidir.

Tek bir panik atak ile kalabilirken, çoğu durumda panik atak panik bozukluğu veya anksiyete bozukluğu geliştirir. İlgili kişi bir sonraki saldırıdan korkmaya başlar: korkusu panik bozukluğunu koruyor hale geliyor. Bu döngüden kurtulmak, örneğin bilişsel davranış terapisi yoluyla profesyonel tedavi gerektirir.

Panik atağa bağlı olan belirgin vücut semptomları, genellikle etkilenen kişinin kalp krizi veya ölçebileceğini dahi şüphesine yol açar. Bu nedenle, panik bozukluğu olan hastalar genellikle acil servise gösterirler kendilerini ve çeşitli muayenelere yaptırırlar ancak sonuçlar genellikle dikkate değer değildir. Burada, etkilenen kişinin olası bir neden olarak panik bozukluğu hakkında hızlı bir şekilde bilgilendirilmesi önemlidir, böylece spesifik ve etkili bir tedavi başlatılabilir.

Örnek: 

Ahmet her iş günü gibi arabasında oturuyor ve eve dönüyor. Aniden başı dönüyor, kalbi çarpıyor ve aşırı terleme yarışıyor. Ve sol şeritte hızlı bir gidişle Panik düşünceler yayıldı. Ahmet son anda şerit değiştiriyor, bir sonraki çıkışı alıyor ve bir otoparkta duruyor.

Bu da neydi? Kalp krizi mi? Dolaşım bozukluğu mu? Düşünce spirali dönmeye devam ediyor.

Ahmet acil doktoru arar ve en yakın hastaneye gider, ancak muayeneler hiçbir şey göstermez. Bu olaydan bu yana Ahmet bir başka “atağa” yasama korkusu ortaya çıkar. Sadece arabaya binme düşüncesi bile onu huzursuz hissettirir: bacakları yumuşar ve kalbi çarpmaya başlar. Ahmet bu fiziksel değişiklikleri ve semptomları algılar ve bunları beden ve ruh için tehlike olarak değerlendirir. Korku düşünceleri o kadar mevcuttur ki, durumdan kaçınmak için her yolu dener- arabada oturmak ve araba kullanmak.

Ahmet, korkunun kısır döngüsüne kapılır.

Panik atak tedavisi nasıl yürütülür

Panik atak tedavisinde ilaç ve psikoterapi tedavi yöntemleri arasında yer alır. Tedavide hangisinin kullanılacağı hastanın durumu değerlendirildikten sonra belirlenir. Psikoterapi uzun vadede ilaç tedavisine göre daha kalıcı etki göstermektedir.

Panik ataklar yaşıyorsanız Panik atak testi ‘ni doldurarak bu sorunun şiddetiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha fazla yazı için Nora Psikoloji bloğunu ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://norapsikoloji.com/panik-atak-tedavisi/

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -