Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Prof Dr. Tülay Özdemir: Tütün nedenli ölümlerin yüzde 80’ni

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF DR. TÜLAY ÖZDEMİR, TÜTÜN NEDENLİ ÖLÜMLERİN YÜZDE 80’İNİN ORTA GELİR DÜZEYİNE SAHİP ÜLKELERDE MEYDANA GELDİĞİNİ BİLDİRDİ.

Prof Dr. Tülay Özdemir: Tütün nedenli ölümlerin yüzde 80’ni
31 Mayıs 2018 - 14:04

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Tülay Özdemir, tütün nedenli ölümlerin yüzde 80’inin orta gelir düzeyine sahip ülkelerde meydana geldiğini bildirdi.

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla Antalya Tabipler Odası’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Tülay Özdemir, sigaranın sağlığa zararlarının bilimsel çalışmalarla gösterilmesine rağmen sigara kullanımının hızla artığını kaydetti. Tütün salgınından dünyada 7 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini aktaran Özdemir, bu ölümlerden 6 milyonunu doğrudan, 1 milyonunu ise pasif içicilerin oluşturduğunu dile getirdi.

Tütün nedenli ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelir düzeyine sahip ülkelerde meydana geldiğini işaret eden Tülay Özdemir, tüm dünyada gençler arasında sigara kullanımının hızla artış gösterdiğine değindi.

Elektronik sigaranın da sağlığa zararlı olduğunu dile getiren Özdemir, “Bunun yanında nargile ve sarmalık kıyılmış tütün de en az sigara kadar bağımlılık yapar. Ülkemizde hızla artan elektronik sigara, nargile salgının azalması için etkili koruyucu sağlık politikalarının geliştirilmesi gerekir. Ticari nargile sunumunun yasaklanması, tütün endüstrisine teşviklerin azalması bu alanda ulusal etkin düzenlemeler yapılmalıdır. Düz paket uygulamasıyla, sigara paketleri üzerindeki uyarıların yanı sıra markaların adı ve ürün bilgisinin standart yazı tip ve boyutuyla yazılması ve markaya ait ayırmaç, renk, resim, promosyon bilgilerinin kullanılması yasaklanmasıdır. Böylece tütün ürünlerinin çekiciliğinin azaltılmasına katkı sağlanır” ifadelerine yer verdi.

“Medya kullanılmalı”

Sigaranın önlenebilir bir sağlık sorunu olduğunu dile getiren Özdemir, “Sigara bıraktırma merkezlerinin yaygınlaştırılmasına önem verilmeli, kişi sigara bırakma konusunda doğru yöntem ve araçlar kullanılarak özendirilmelidir. Özellikle görsel medya işbirliği ile program dizi ve film yapımcılarının da katkısıyla bu konusun işlenmesi, halkımızın sigara bağımlılığını zararları hakkında farkındalığının artmasını sağlayacaktır” dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bayan Deri Ceket Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Abiye Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tunik Gömlek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Triko Kazak Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tektaş Pırlanta Yüzük
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Setüstü Ocak Seçenekleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadın İç Giyim
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Far Paleti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cartier Panthere

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al