Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Sigaraya Zam Elektronik Sigaraya Yoğunluğu Arttırıyormu?

Sigaraya Zam Elektronik Sigaraya Yoğunluğu Arttırıyormu?
04 Ocak 2022 - 10:57

Bugün ve bir daha önce gelen zamlarla beraber sigara fiyatlarında artış oldu. Bu artış sebebi ile elektronik sigara’ lara olan istek yoğunlaştı. Peki sigara zamından kurtulmak isterken aslında biz kendimize elektronik sigara ile ne tür zararlar veriyoruz bunu hiç düşündünüz mü ?

Nedir Bu E Sigaranın Zararları ?

Elektronik sigaranın kalp üzerinde olası zararları

Ulusal Akademiler Basınından (NAP) 2018 tarihli bir rapor, nikotin içeren e-sigaradan bir nefes almanın kalp atış hızını arttırdığını dair önemli kanıtlar bulmuştur. Yazarlar ayrıca, e-sigaradan bir nefes almanın kan basıncını da arttırdığını gösteren, orta düzeyde kanıtlar göstermiştir. Yüksek nabız ve kan basıncı bilindiği üzere uzun vadede kalp sağlığını etkileyebilir. 2019 yılında yapılan bir araştırma, e-sigara kullanımının inme, kalp krizi, anjina ve kalp hastalığı riskinde artış ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Elektronik sigaranın akciğer üzerinde olası zararları

Özellikle 2015 yılında yapılan bir çalışmada, aromalı e-sıvı içeren elektronik sigaraların hem fare, hem de insan akciğer hücreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. İki hücre tipi üzerinde de toksisite, oksidasyon ve iltihaplanma dahil olmak üzere bir dizi olumsuz etki bildirilmiştir. 

2018 yılında yapılan başka bir çalışmada, hiç sigara içmemiş 10 kişinin akciğer fonksiyonları, nikotinli ya da nikotinsiz elektronik sigara içildikten hemen sonra değerlendirilmiştir. Araştırmacılar hem nikotinli, hem de nikotinsiz e-sigaranın, sağlıklı insanlarda normal akciğer fonksiyonunu bozduğu sonucuna varmıştır.

NAP’ın 2018 raporu; e-sigaraya maruz kalmanın, solunum sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu ancak elektronik sigaranın solunum yolu hastalıklarına ne ölçüde katkıda bulunduğunu anlamak için ek çalışmaların gerekli olduğunu bildirmiştir.

Akciğer sağlığı üzerindeki olumsuz etkiler, ilerleyen yıllarda daha da ortaya çıkacaktır çünkü sigara gibi elektronik sigara da yavaş yavaş zararlı etkilerini gösterir.

Bir kaç araştırmacının da yorumlaması üzerine e sigara ilk denediğiniz vakit hiç hayatınızda yaşamadığınız kadar mide bulantısı yaşadıkları görülmüştür. Bir çok kişi alır almaz atıyor, bir kısımda en azından vermiş olduğu parayı kurtarabilmek adına elektronik sigara likiti bitene kadar kullanmayı tercih ediyor. Dolar fiyatlarının da çıkması ile akılalmaz rakamlara ulaşan e sigaralar insan sağlığını hiçe sayıyor. Ülkemiz de hali hazırda bir fabrika yada bu yönde bir fabrika, şirket, vb bulunmamasına rağmen elektronik sigara yasal satış firması, Elektronik sigara distribütörü gibi başlıklar altında satışı yasak olan e sigaralar satışa sunuluyor.

Havadis07 yönetimi sağlık grubunun araştırmaları ve dünya çapında elektronik sigaralarının zararlarını araştırmaya devam ediyoruz. Kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Ülkemiz de ve bir çok ülkede insanların yüzlerinde patlamış olması, bir çok kişinin ağız sağlığından olduğunu, ayrıca! yüz ve yüz hatlarında dönüşü olmayan yaralara sebep olduğunu unutmayınız. Sağlıklı günler.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat