Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Sürü Belgesini Almak için gerekenler nelerdir?

Sürü Belgesini Almak için gerekenler nelerdir?
21 Ocak 2022 - 12:57

Alkollü Araç Kullanmaktan dolayı 1. Kez (6 ay süre ile) Sürücü Belgesinin Geri Alınması
Sürücü belgesi ekiplerimiz tarafından alındıktan 6 ay sonra, sürücü belgesi alınan vatandaşımız Maliye Bakanlığı kayıtlarında bulunan tüm Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarına ait cezaları ödedikten sonra sürücü belgesini teslim alabilir. ( sürücü belgesi teslimi sırasında ceza yapılandırması kabul edilmemektedir.)
Alkollü Araç Kullanmaktan dolayı 2. Kez (2 yıl süre ile) Sürücü Belgesinin Geri Alınması
Sürücü belgesi ekiplerimiz tarafından alındıktan 2 yıl sonra, sürücü belgesi alınan vatandaşımız, şube müdürlüğümüze müracaat ederek, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmak için belge alıp, almış oldukları belge ile İl Sağlık Müdürlüğü ilgili birimine giderek eğitim aldıktan sonra, eğitimi başarı ile tamamladıklarını gösterir belge ve Maliye Bakanlığı kayıtlarında bulunan tüm Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarına ait cezaları ödedikten sonra sürücü belgesini teslim alabilir. ( sürücü belgesi teslimi sırasında ceza yapılandırması kabul edilmemektedir.)
Alkollü Araç Kullanmaktan dolayı 3. Kez ve üzeri (5 yıl süre ile) Sürücü Belgesinin Geri Alınması
Şube müdürlüğümüze müracaat ederek, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmak için belge alıp, almış oldukları belge ile İl Sağlık Müdürlüğü ilgili birimine giderek eğitim aldıktan sonra, eğitimi başarı ile tamamladıklarını gösterir belge ve Maliye Bakanlığı kayıtlarında bulunan tüm Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarına ait cezaları ödedikten sonra sürücü belgesini teslim alabilir. ( sürücü belgesi teslimi sırasında ceza yapılandırması kabul edilmemektedir.) Uyuşturucu Madde etkisi altında araç kullanmaktan dolayı geri alınan sürücü belgeleri
Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 6.909 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi beş yıl süreyle geri alınır. Bu kişiler hakkında ayrıcaTürk Ceza Kanunu hükümleri uygulanır.
Drift yapmaktan dolayı geri alınan sürücü belgeleri
Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi yasaktır.
Uymayan sürücülere 6.700 Türk lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgeleri altmış gün süreyle geri alınır. Ayrıca, araç altmış gün süre ile trafikten menedilir. Bu şekilde sürücü belgesi geri alınanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mâni hâli olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla geri alma süresi sonunda belgeleri iade edilir. (1) (Ek:18/10/2018-7148/22 md.) Son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru beş yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların sürücü belgeleri iptal edilir. Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hâli bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı zorunludur. 


100 CEZA PUANININ DOLDURULMASI
1 yıl içerisinde 1. defa 100. Ceza Puanından Sürücü Belgesinin geri alınması durumunda, 2 ay sonra
1 yıl içerisinde 2. defa 100. Ceza Puanından Sürücü Belgesinin geri alınması durumunda, 4 ay sonra sürücü belgesini şube müdürlüğümüzden geri alınabilir.
1 yıl içerisinde 2. fazla 100 ceza puanının doldurulması durumunda, Sürücü Belgeleri İptal Edilmektedir.


ADAY SÜRÜCÜLER
İlk defa sürücü belgesi alanlar en az bir yıl süre ile aday sürücü olarak kabul edilirler.
Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir.
Aday sürücülük süresi içerisinde 2918 sayılı Kanunun;
a) 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin üç kez ihlal edilmesi,
b) 48 inci veya 118 inci maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması,
c) 51 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi,
ç) 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının üç kez ihlal edilmesi,
d) 74 üncü maddesinin üç kez ihlal edilmesi,
e) Koruyucu tertibatın kullanılması ile ilgili 78 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi hallerinden herhangi birinin gerçekleşmesi 
f) Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilir. Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunludur.


RADAR GÖRÜNTÜSÜ İZLEME TALEBİ
Radar Cezaları ile ilgili olarak, 
Radar Cezası Araç Plakasına uygulanmış ise araç sahibi veya vekilinin dilekçe ile müracaattı durumunda, 
Sürücü belgesi üzerinden tanzim edilen radar cezalarına, sürücünün dilekçe ile müracaatı durumunda şube müdürlüğümüzde kural ihlaline ait görüntü izzettirilmektedir.
NOT: Radar uygulaması sırasında görüntü izleme talebi, EGM’nün talimatlarına istinaden kabul edilmemektedir.


TRAFİK KAZA TUTANAKLARININ TESLİMİ
MADDİ HASARLI TRAFİK KAZA RAPORLARI

Ekiplerimiz tarafından tanzim edilen trafik kaza tutanakları, trafik kazasının gerçekleştiği günü takip eden ilk iş günü saat 10:00’dan sonra teslimi gerçekleştirilir.
Trafik Kazası meydana geldiği tarihten sonra ki ilk iş gününden sonra vatandaşlarımız mesai saatleri içerisinde müracaat etmeleri durumunda kaza raporları teslim edilir.


YARALAMALI VE ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI RAPORLARI
Yaralamalı ve Ölümlü Trafik Kazalarına ait raporlar, trafik kazasının meydana geldiği yerden sorumlu bulunan Polis Merkez Amirliğine teslim edilmekte olup, vatandaşlarımızın kaza raporlarını Polis Merkezlerinden talep etmeleri gerekmektedir.
Trafik Kaza Raporları Sadece Trafik Kazasına Karışan taraflara veya bu kişilerin vekil tayin ettiği kişilere teslim edilmekte olup, kaza raporunda ismi bulunmayan vatandaşlarımıza kaza raporu teslim edilmemektedir.


ENGELLİ OTOPARK KARTLARI
Gazilere,
Engelli Sürücü Belgesine Sahip Kişilere,
Engelli Aracı olan Kişilere,
Engelli Sürücü Belgesi ve Engelli Aracı olmayıp %90 ve üzeri engelli olduğunu rapor ile belirten kişilere ve Özel Koşul Gereksinimi Var ( ÖKGV) raporu bulunan çocuklara, Engelli Otoparklarından yararlanması için Engelli Otopark Kartı düzenlenmektedir.
Engelli Otopark Kartı Sadece Kart Üzerinde ismi bulunan engellinin araçta bulunması durumunda geçerli olup, engelli şahsın araç içerisinde bulunmadığını tespiti halinde vatandaşlarımıza engelli otopark alanına park etmekten dolayı cezai işlem uygulanmaktadır.


FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ MÜRACAATI

 • Fahri Trafik Müfettişi olmak isteyen vatandaşlarımızda aranan özellikler;
 • 40 yaşını doldurmuş olmak,
 • En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak (sınıf fark etmeksizin),
 • Üniversite mezunu olmak,
 • Sürücü belgesi hakkında ceza puanını doldurmak, hız veya alkolden iptalinin olmaması,
 • Şahsın karıştığı trafik kazalarında asli kusurunun olmaması,
 • Adli sicil kaydının temiz olması,

İstenilen belgeler;

 • Üniversite diploması (aslı ve fotokopisi)
 • Sürücü belgesi ve nüfus cüzdanı (aslı ve fotokopisi)
 • Adli sicil kaydı
 • ikametgâh
 • iki adet vesikalık fotoğraf

Ayrıca internet sitemizde bulunan Fahri Trafik Müfettişliği Müracaat formunun doldurularak valilikten onay alınıp, şahsın bizzat Lara’da hizmet veren Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze teslim etmesi gerekmektedir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat