Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Temlik Çeşitleri

Temlik Çeşitleri
18 Ağustos 2020 - 17:09
banner

Temlik Çeşitleri 

Temlik nedir, sorusu için kısaca mülk verme anlamına gelmektedir. Ayrıca temlik için bir hakkın başka birine geçirilmesi şeklinde de açıklama yapılabilir. Alacağın bir kişinin sahip olduğu malın bütün hakları ile hukuka dayalı olarak başka bir kişiye verilmesi anlamından temlik farklı amaçlarda yapılır. Genellikle bir borcun ödenmesi için temlik kullanılmaktadır.  Riza-i temlik, kanuni temlik, kaza-i temlik olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır.

 Rıza- İ Temlik Nedir

Bir malın mülkiyetini tüm hakları ile başkasına geçirilmesi ya da alacağın devredilmesi anlamına geliyor. Farklı amaçlarda yapılan temlik, genellikle borcun ödenmesi için yapılmaktadır.

 Kanuni Temlik Nedir

 Kanuni temlik nedir, bir malın ya da alacağın belirli olaylar üzerine kanun ya da mahkeme kararı ile başka birine tüm hakları ile devredilmesi anlamına gelmektedir.  Örneğin bire kişinin vefat etmesi halinde ölen kişinin üzerinde bulunan malların kanun ve yasalar gereği varsa çocuklarına torunlarına yoksa da en yakın akrabalarına gelmesi gibidir.  Bir mal ya da alacak aynı rıza-i temlikteki gibi hukuki bir işleme dayalı olarak değil, yasa gereği, kendiliğinden mirasçılara devredilmesidir. Kanuni temlik çeşidinde malın ya da alacağın, alacaklının rızasına gerek duyulmadığı gibi bu konuda da herhangi bir hukuki işlemede gerek duyulmamaktadır. Yani, bir alacak hak sahibine kendiliğinden devrolur.

 Kaza-i Temlik Nedir

   Kaza-i temlik nedir ise bir malın ya da alacağın mahkeme yolu iler başka bir kişiye devredilmesidir. Buna örnek olarak yine vefat eden birinin mal varlığında mirasçıların anlaşamamaları halinde mahkemeye başvurarak alacağın hâkim kararı ile mirasçılara taksim edilmesi işlemidir. Hakinin tahsis ettiği, paylar içindeki bulunan mal varlıkları mahkeme yolu ile mirasçılara pay edilmiş oluyor. Ayrıca rıza-i temlikte de kanuni temlikteki gibi alacaklının rızasına bakılmadığı gibi bu konuda da herhangi bir hukuki işleme de gerek bulunmamaktadır.  

 Hangi Mallar Temlik Kararı ile Devredilir

  Taşınır ya da taşınmaz mallarını bir bedel karşılığı ile birinden başka bir kişiye devredilmesi durumuna temlik adı verilmektedir. Günümüzde taşınır ya da taşınmaz bütün mallar temlik karşılığı8 ile başka bir kişiye devredilebilir. Örneğin: bir kişi vefat etti. Üzerinde bulunan arsa, ev daire dükkân ve benzeri gibi taşınmaz mallar kanuni temlik ile kanuna dayalı olarak direkt çocuklarına çocukları yoksa kardeş ya da yeğenlerine devredilmektedir. Temlikte bir malı ya da alçağın devreden kişi ile devralan kişi arasında yapılan sözleşmeye ise temlik sözleşmesi adı verilmektedir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co