Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

VOLFIRE Programı, kapanış konferansıyla sona erdi

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ İLE İŞBİRLİĞİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN İTFAİYECİLERİN MESLEKİ EĞİTİMİ PROJESİ (VOLFIRE) KAPANIŞ KONFERANSIYLA TAMAMLANDI. ANTALYA İTFAİYESİ, MERKEZE UZAK KIRSAL MAHALLELERDE YANGINA EN KISA SÜREDE MÜDAHALE İÇİN VATANDAŞLAR ARASINDAN GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLER OLUŞTURACAK.

VOLFIRE Programı, kapanış konferansıyla sona erdi
12 Ekim 2018 - 14:16

Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği ülkeleri ile işbirliğiyle gerçekleştirilen Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi İçin İtfaiyecilerin Mesleki Eğitimi Projesi (VOLFIRE) kapanış konferansıyla tamamlandı. Antalya itfaiyesi, merkeze uzak kırsal mahallelerde yangına en kısa sürede müdahale için vatandaşlar arasından gönüllü itfaiyeciler oluşturacak.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin koordinatörlüğünde, Gönüllü İtfaiye İstasyonlarında çalışacak gönüllülerin yetiştirilmesine yönelik yürütülen eğitim programı kapanış konferansıyla sona erdi. AKM Perge Salonu’nda düzenlenen konferansa Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ahmet Kısa, proje ortakları Slovenya Ljubljana İtfaiyesi Proje temsilcisi Tomaz Kucic, Çek Cumhuriyeti İtfaiyeciler Derneği Başkanı Vladimir Vlcek, İrlanda Mayo Kent Konseyi proje ekibinden Seamus Murphy, Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinatörü Baki Karaçay ile öğretim üyeleri ve itfaiyeciler katıldı.

Gönüllü itfaiyeciler eğitildi

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa, kapanış konferansında yaptığı konuşmada 2 yıl süren VOLFIRE projesini değerlendirdi. Kısa, şunları söyledi; “Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda itfaiye teşkilatımızın Antalya’nın tamamında kurumsal bir kapasiteye kavuşması, hizmet standardının sağlanması yönünde çalışmalarımıza hız verdik. Kurumsal kapasitemizi geliştirmek amacıyla çalışanlarımızın bilgi birikimini arttırarak, organizasyon yapımızı revize ettik. 27 mesai arkadaşımız, çeşitli ülkelerde, o ülkelerin itfaiye departmanlarıyla birlikte eğitimlere katılarak, mesleki eğitimlerine katkı sağlayacak bilgi birikimini arttırdılar.”

Antalya kırsalında gönüllü itfaiyecilik

Antalya’nın tüm ilçelerinde toplam 36 itfaiye istasyonu bulunduğunu hatırlatan Ahmet Kısa, şöyle devam etti: “Bazı belde ve kırsaldaki yangına ulaşım sürelerimiz istediğimiz düzeyde değildi. En kısa sürede olası bir yangın mahalline ulaşabilmemizi sağlayacak itfaiye istasyonunu tesis etmek amacıyla Avrupa’da uzun yıllardır uygulanan gönüllü itfaiyeciliği Antalya’da da uygulamak istedik. Profesyonel itfaiye istasyonu kuramadığımız ancak yangın riski fazla yerlere gönüllü itfaiyecilik istasyonu tesis ederek oradaki yerleşik halkımızın eğitimlerini sağlayacağız. Olası bir yangında kendi ekiplerimizden önce gönüllülerimizin ivedi bir şekilde yangın bölgesine ulaşmalarını, can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi hedefledik.”

Gönüllü itfaiyecilik Türkiye’de tesis edilmeli

Antalya’dan 10 itfaiye personelinin Slovenya’da eğiticilerin eğitimi programını tamamladığını ifade eden Kısa, “Antalya’nın tamamında ulaşım süreleri ve yangın riskleri baz alınmak kaydıyla bir analiz yaptık. 10 arkadaşımız aldıkları eğitim sonrası eğitmenlerimiz oldular. Gönüllü itfaiyecilik Türkiye’de tesis edilmeli, Türkiye’de profesyonel itfaiyeciliğin konuşlandırılamadığı noktada ihtiyaç var. Bunun ayakları yere basan, yasal bir yapısı olan düzenlemeye bağlanması gerekiyor. Bunu da ivedilikle hayata geçirmek zorundayız” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al