Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Yastık altındaki altınlar gün yüzüne çıkmaya başladı

ANTALYA KUYUMCULAR ODA BAŞKANI ALİ ÇELİK AMERİKA’NIN EKONOMİK SALDIRILARDA BULUNDUĞUNU BELİRTEREK, VATANDAŞLARIN ALTINLARINI BOZDURMAYA BAŞLADIĞINI SÖYLEDİ.

Yastık altındaki altınlar gün yüzüne çıkmaya başladı
06 Ağustos 2018 - 15:36

Dövizin 5 TL’yi görmesi piyasanın dengesini değiştirdi. Döviz fiyatlarındaki ani yükseliş ise gözleri altına çevirdi. Antalya Kuyumcular Oda Başkanı Ali Çelik, Amerika’nın ekonomik saldırılarda bulunduğunu belirterek, vatandaşların altınlarını bozdurmaya başladığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye arasında çıkan gerilim sonucu, dolar 5 TL’yi gördü. Yeni haftaya dolar 5,17 TL ile başlarken, Euro ise 5,98 TL ile başladı. Döviz fiyatlarının ani yükselişe geçmesi, gözleri altına çevirdi, fakat altının gram fiyatı ise 200 TL civarında. Dövizin durumuna göre, altında yükselişe geçiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Yastık altındaki dövizleri, altınları çıkarın’ açıklaması üzerine bazı vatandaşlar kuyumculara, bazı vatandaşlar ise bankalara koştu. Günlük, internet üzerinden altın ve dövizin durumunu takip eden vatandaşlar, piyasadaki hareketliliğin bir an önce normale dönmesini bekliyor.

Çelik: “Baskı altındayız ama biz güçlü bir ülkeyiz”

Türkiye’de terörün sadece çatışmayla olmadığını belirten Antalya Kuyumcular Oda Başkanı Ali Çelik, Amerika’nın ve diğer Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye ekonomik saldırı halinde olduğunu ifade etti. Doların yükselişinin tamamen buna bağlı olduğunu ileri süren Çelik, “Bu dalgalanmaların biraz daha devam edeceğini tahmin ediyoruz. Ülke olarak baskı altındayız. Ama biz büyük ve güçlü bir ülkeyiz, bu durumunda üstesinden geliriz” dedi.

“Altın bozdurma yönünde eğilimler var”

Altın bozduranlar olduğunu kaydeden Çelik, “Bozduruyorlar fakat bu sayı fazla değil. İnsanlar altınlarını bozduruyor. Çünkü bunun iki sebebi var; Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve altın fiyatlarının şuanda yüksek olması. Şuanda fazlasıyla altın bozdurma yönünde eğilimler var” diye konuştu.

“Altınsız düğün olmaz”

Doların suni bir yükseliş olduğunu öngören Antalya Kuyumcular Oda Başkanı Çelik, dolara yatırım yapılmasını tavsiye etmediğinin altını çizdi. Dövizdeki yükselişin kuyumcuya zararı olmadığını aktaran Çelik, “Doların yükselmesi turizm ticaretlerini etkileyebilir. Turistik yerlerde kuyumculuk yapan kişilere, gelen turistler Euro ve dolarla geliyor. Yerli yatırımcı için doların yükselmesi, fiyat yükselmesi olarak yansıyor” ifadelerine yer verdi. Son olarak, ‘Altınsız düğün olmaz’ diyen Başkan Çelik, düğün sezonu olduğu için altına talep olduğunu sözlerine ekledi.

Astarcıoğlu: “Altınlar ekonomiye döndü”

Kuyumcu Ali Astarcıoğlu ise, yastık altı altın bozduranların genelde bankalara gittiğini belirterek, “Bize de bozduranlar oldu. Cumhurbaşkanımızın söylediği olumluydu. Ekonomiye yararı oldu. Sonuçta yastık altında duran dövizin ve altının hiçbir yararı yok. Kuyumculara ve ekonomiye döndü” dedi.

“Alandan çok, bozduranlar var”

Dolar yükseldiğinde altının da ona paralel olarak yükseldiğini ifade eden Astarcıoğlu, “Doların yükselmesi bize biraz sıkıntı yaptı. Bizde ona göre hareket etmeye çalışıyoruz. Kuyumcular olarak bazı sıkıntılarımız oldu. Bu durum işleri düşürüyor. Altın alandan çok, bozduranlar var” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr -ikinci el telefon

    ikinci el telefon - takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat - nakliyat -instagram takipçi satın al