Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Şartları Değişti

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Şartları Değişti
02 Eylül 2020 - 14:45

Ağustos ayı ikinci haftasında Yetkilendirilmiş gümrük müşaviri (YGM) olma şartları yeniden düzenlendi.
 
TC. Ticaret Bakanlığı’nın, Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, gümrük müşavir yardımcılığı yazılı sınavından 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacak.
 
Yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri, gümrük işlemleriyle ilgili tespitlerin yapılabilmesi amacıyla tespit raporuna konu edilecek işlemle sınırlı olmak kaydıyla ilgili firmadan bilgi ve belge isteyebilecek.

Söz konusu müşavirlerin, yaptıkları işlemlerden doğacak şahsi sorumlulukları saklı kalmak şartıyla, hukuki ve mali sorumlulukları yanlarında çalıştıkları yetkilendirilmiş gümrük müşavirine ait olacak.
 
Müşavirler, yapmaları gereken iş ve işlemleri başkasına yaptıramayacak. Bu şekilde davrandığı tespit edilenler bir daha yetkilendirilmiş gümrük müşaviri yanında çalıştırılmayacak.
 
Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Olma Şartları Nelerdir?

Son 7 yıl içinde mesleki faaliyetten alıkoyma cezası almamış olması gerekecek.
 
YGM için, kaçakçılık, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçları gibi yüz kızartıcı suçlar dışında Terörle Mücadele Kanunu kapsamı ve örgütlü suçlardan ceza almamış olma şartı aranacak.
 
Aranan şartlara sahip gümrük müşaviri gerekli evraklarla Ticaret Bakanlığına müracaat edecek. Bakanlıkça yapılan değerlendirme ve denetim sonucu şartları sağlayanlar yetkilendirilecek.
 
Denetim sonucunda verilecek belgenin süresi 2 yıl olacak. 2 belge dönemi boyunca herhangi bir disiplin cezası almayanların belge süresi 3 yıl olarak uygulanacak.
 
3 yıllık dönemde de herhangi bir disiplin cezası almamış olanlar için düzenlenecek belgenin süresi bir yıl artırılabilecek.  
 
Yetkilendirilmiş gümrük müşaviri olabilme şartlarından birinin kaybedilmesi, elde ettiği bilgi ve belgelerin yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği dışındaki amaçlar için kullanılması, tespit sözleşmesi kapsamında yapacağı işleri başkasına yaptırması gibi durumlarda yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin yetki belgeleri geri alınacak. Bu şekilde belgeleri alınan gümrük müşavirlerine tekrar yetki belgesi verilmeyecek.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al