Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

“Yılda 200 bin tüp bebek uygulamasına ihtiyaç var”

İZMİR EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM ANA BİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ VE EGE ÜNİVERSİTESİ AİLE PLANLAMASI – İNFERTİLİTE ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ KOORDİNATÖRÜ PROF.DR. EROL TAVMERGEN, SON YILLARDA YILLIK 80 BİN SEVİYESİNDEKİ TÜP BEBEK UYGULAMALARININ SABİT OLDUĞUNU BELİRTEREK, “İHTİYACA BAKACAK OLURSAK YAKLAŞIK 1 MİLYON 250 BİN BU TÜR TEDAVİYE İHTİYAÇ DUYABİLECEK OLAN ÇİFT VAR. BUDA AYDA YAKLAŞIK 200 BİN GİBİ BİR UYGULAMAYI HEDEFLEMEK GEREKEBİLİR.”DEDİ.

“Yılda 200 bin tüp bebek uygulamasına ihtiyaç var”
13 Mayıs 2018 - 10:04

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ege Üniversitesi Aile Planlaması– İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Erol Tavmergen, son yıllarda yıllık 80 bin seviyesindeki tüp bebek uygulamalarının sabit olduğunu belirterek, “İhtiyaca bakacak olursak yaklaşık 1 milyon 250 bin bu tür tedaviye ihtiyaç duyabilecek olan çift var. Bu da ayda yaklaşık 200 bin gibi bir uygulamayı hedeflemek gerekebilir” dedi.

Prof. Dr. Erol Tavmergen, Türkiye’deki doğurganlığın dünyadakine eş değer olduğunu bildirdi. Türkiye’de evli çiftlerin yüzde 85’inin sıkıntısız çocuk sahibi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tavmergen, “Ama yüzde 15 civarında da bir sıkıntı var. Bu yüzde 15’in hepsi tüp bebek gerektiren hastalar değil. Ama bunların da yaklaşık 3’te 1’i tüp bebeğe gitmek zorunda kalabiliyor. Türkiye’de yıllık tüp bebek uygulamaları 80 binler seviyesinde. Son senelerde bu sayı sabit gidiyor. İhtiyaca bakacak olursak yaklaşık 1 milyon 250 bin bu tür tedaviye ihtiyaç duyabilecek olan çift var. Bu da ayda yaklaşık 200 bin gibi bir uygulamayı hedeflemek gerekebilir” diye konuştu.

Ekonomik sebep veya bu tür teknolojilere insanların ulaşamaması nedeniyle sayının sabit kaldığını kaydeden Prof. Dr. Tavmergen, “Uygulamadaki başarı çiftin durumuna göre değişiyor. En çok önemli olan kadının yaşıdır. Kadının yaşı 38’i aştığı zaman gebe kalma şansı giderek azalıyor. Tüp bebek uygulamasından önce çiftin neden gebe kalamadığının iyi araştırılması gerekir. Tüp bebeği gerekli kılan ileri yaş, yumurtalık rezervi kısıtlılığı, tüplerin tıkalı olması, erkek sperm sayısının ileri derecede düşük olması gibi sebepler var” dedi.

“Ülkemiz tüp bebekte ileri”

Günümüzde yüzde 45-55 bandında tüp bebek uygulamasında gebelik elde edilebildiğini dile getiren Prof. Dr. Erol Tavmergen, “Ülkemiz geçen 30 seneyi iyi değerlendirdi. Bizdeki mevzuat uygun. Genetik analizli tüp bebek uygulamalarında başarıyı arttıran sebepler var. Malzeme imkanı, yetişmiş personel sayısı gayet iyi. Gebelik başarısı oldukça ülkemizde yüksek” şeklinde konuştu.

Az hareketin kilo almaya neden olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tavmergen, “Bu kilo alımı bazı metabolik problemler, yumurtlama fonksiyonlarını bozabiliyor. Ülkemizde de yüzde 15 seviyelerinde gördüğümüz polikistik yumurtalıklı kadınlarda, az hareketli hayat yumurtlama imkanını daha da bozuyor. Bunun yanı sıra birçok metabolik problem birleşerek gebe kalmayı önlüyor. Yaş ilerledikçe, kariyer endişesi yumurta rezervinin azalmasına neden oluyor” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat