Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali

18.ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ’NİN TANITIM TOPLANTISI AKRA OTEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. TOPLANTIYA ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, FESTİVALİN SANAT YÖNETMENİ GÜRER AYKAL, SANATÇILAR VE GAZETECİLER KATILDI.

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali
31 Ekim 2017 - 14:30

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Kasım-2 Aralık tarihlerinde arasında bu yıl 18’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında 10 konserde 468 müzisyen Antalyalılarla buluşacak.

18.Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin Tanıtım Toplantısı Akra Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, festivalin Sanat Yönetmeni Gürer Aykal, sanatçılar ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda konuşan Türel, geçtiğimiz günlerde 54’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali sürecinde Antalya’nın sinemaya başkentlik yapmasının ardından yarından itibaren de müziğin başkenti olacağını kaydetti.

Antalya Piyano Festivali’nin yarın 18’inci yılında gençlik dönemini geride bırakarak büyük bir programla müzikseverlerin karşısına çıkacağını kaydeden Başkan Türel, “Festivalimizde toplam 10 konserde 468 müzisyen müzikseverlerle buluşacak. 1 Kasım, 2 Aralık tarihleri arasında 10 büyük konserle klasik, müzik, caz, flamenko ile Antalya tam anlamıyla müzik şehri olacak. Dünyaca ünlü şef Leonard Slatkin, Gürer Aykal ve Hakan Şensoy’un yanı sıra Manolo Carrasco, Stephane Blet, Cem Esen, Emre Elivar, Ariadna Castellanos, Çağ Erçağ, Nurkan Renda, Luz Casal, Güher ve Süher Pekinel Antalya’dan notalarla dünyaya seslenecekler. Aykal gibi ünlü şefler Stephane Blet gib Osmanlı Türk rapsodisi yapmış büyük besteciler Pekinel’ler gibi ünlü piyanistler Manolo Carrasco gibi dev sanatçılarla tam bir müzik şöleni yaşayacağız Antalya’da” dedi.

“Bizim konser salonlarımızın bir kısmını Antalya’da yaşayan yabancı dostlarımız dolduruyor”

Antalya Piyano Festivali’nin Gürer Aykal ile uluslararası alanda söz sahibi bir festival haline dönüştüğüne vurgu yapan Başkan Türel, “Küreselleşme çağında işlerimizi dünyaya hitap edecek şekilde yapmalıyız. Bizim konser salonlarımızın bir kısmını Antalya’da yaşayan yabancı dostlarımız dolduruyor. Festival konserlerinin bazılarına Türkiye hatta yurt dışından gelenler dahi var. Antalya dünya çapında bir turizm merkezidir. Dünyada hangi alanda ne varsa Antalya’da da en güzel şekilde aynı kalitede olması hedefiyle ne yapılıyorsa en iyisini yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Festivalin sadece konserden ibaret olmadığının altını çizen Başkan Türel, “Aynı zamanda bir prestijdir ve bir şehrin markalaşması hususunda şehre en çok katkı sağlayan faaliyettir. Aynı zamanda bir eğitim faaliyetidir. Çocuklarımıza piyano sevdirilmesi hususunda da bir çok atölye çalışması bu kapsamda gerçekleştiriliyor. Gençler için bu kadar müzik ustasını bir şehirde görmek şanstır” dedi.

İlk piyano çalmaya başladığı günleri anımsatan Türel, “Antalya Lisesi’nde öğrenciyken müzik odasına piyano çalan arkadaşımdan etkilendim. Piyanoya heves ettikten sonra rahmetli babam piyano aldı. Piyano yolculuğum böyle başladı. Şimdi dünyanın en önemli virtüözleri Antalya’ya geliyor. Salona aileler çocuklarıyla geliyor. Gençler salonda izliyorlar eminim ki gençlerde onlar gibi olmak isteyecekler. Sanata, müziğe piyanoya karşı farklı bir heyecan duyacaklar. O açıdan bu etkinlikler değerlendirilmeli. Festival sadece konserden ibaret değil derken buna da dikkat çekmek isterim. Bu gün dünyanın çok az şehrinde zengin içerikli bir festival yapılabilir” ifadelerine yer verdi.

Turizme katkı sağlayacak

1 ay sürecek festivalin turizme katkı sağlayacağına vurgu yapan Türel, “Antalya’da turizm sezonu kasım ayına kadar uzadı. Geçmişte 3 aydı şimdi 8 ay diyebiliriz rahatlıkla. Ekim doluluğumuz yüzde 80 civarındaydı şimdi kasımda iyi gidiyor. Dolayısıyla turizm sezonunu bu gibi etkinlikle uzatıyoruz. 1 aylık etkinlikle kasım ayını da turizm sezonu içerisinde cazibeli noktaya taşıyarak 8 aya turizm sezonunu çıkarmış oluyoruz. Hedefimiz Antalya’da turizm sezonunu 12 aya yayılması” dedi.

Bir üniversite araştırmasında yabancı öğrencilerin Türkiye’de en çok okumak istedikleri şehri Antalya olarak açıkladıklarını aktaran Türel, “Antalya’nın kıymetini bilmeyiz. Tarihi, tabiatı, ekonomisiyle, fuarlarıyla, kültürüyle, festivaliyle Antalya artık dünya çapında gelişmiş bir ülkedir. Herkesin yaşamak isteyeceği bir şehirdir” diye konuştu.

10 Kasım konseri

Gürer Aykal, festivalde dünyanın ünlü solistlerin sahne alacağını anlatarak, “Festivaldeki eserlerin son derece tartılarak yapılmış çalışmalardır. Bu kadar iyi müzisyeni bir araya getirmek kolay olmadı. 10 Kasım’da Cumhuriyet bestecilerinden Atatürk’ün Avrupa’ya eğitime gönderdiği Ulvi Cemal Erkin’in eserlerinden oluşan programda yer alacak” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat