Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

2 bin 500 metreden kurban pazarına

ANTALYA’NIN AKSEKİ İLÇESİNİN 2 BİN 500 METRELİK ZİRVELERİNDE 2 YIL BOYUNCA DOĞAL ORTAMDA OTLATILARAK YETİŞTİRİLEN KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR KURBAN PAZARINA İNMEYE HAZIRLANIYOR.

2 bin 500 metreden kurban pazarına
09 Ağustos 2017 - 11:26

Antalya’nın Akseki ilçesinin 2 bin 500 metrelik zirvelerinde 2 yıl boyunca doğal ortamda otlatılarak yetiştirilen küçükbaş hayvanlar kurban pazarına inmeye hazırlanıyor.

Akseki’de her yıl mayıs ve haziran ayı itibariyle yaylalara çıkartılıp, doğal olarak yetiştirilen küçükbaş hayvanları kurban pazarına hazırlama işlemleri devam ediyor. 2 bin 500 rakımlı Morca Yaylası’nda yaşayan köylülerin, yem vermeden doğal ortamda otlatarak özenle yetiştirdikleri hayvanlar, her yıl Kurban Bayramı öncesinde büyük rağbet görüyor. Morca Yaylası’nda yetişen kurbanlıklar kar suyu içmesi ve sürekli gezmesi nedeniyle vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

Yaz başlangıcı ile yaylalara çıkardıkları hayvanların artık kurbanlık haline geldiğini kaydeden 30 yıllık çoban Murat Yüksel, “Hayvanlarımız burada doğal ortamında yayla çimenleri, otları arasında besliyoruz. Her yıl yaya olarak getirdiğimiz hayvanlarımızı kurban için hazırlıyoruz ve kurban pazarına indiriyoruz. Damızlık hayvanlarımız da var. Kurbana özel besleme yaptık” dedi.

Öte yandan oğlakların öğle saatlerinde anneleriyle buluşmaları ise renkli görüntüler oluşturdu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -