Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

3. Etap Raylı Sistem’de günlük 80 bin olan yolcu taşıma kapasitesi, 120 bine çıkacak

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL 3. ETAP RAYI SİSTEM PROJESİ HAKKINDA BASINA BİLGİLENDİRMELERDE BULUNDU. TÜREL, GÜNLÜK 80 BİN OLAN YOLCU TAŞIMA KAPASİTESİNİN 120 BİNE ÇIKACAĞINI BELİRTEREK, KAPASİTENİN 250 BİN KİŞİYE TAŞIMAYA MÜSAİT OLDUĞUNU SÖYLEDİ. AYNI ZAMANDA TÜREL ANTALYALILARIN İMKAN SAĞLAMASI DOĞRULTUSUNDA 2019’DAN SONRA 4. ETAPTA ANTALYA’DA METRO OLABİLECEĞİNİN MÜJDESİNİ VEREREK, “METRO ÇALIŞMASI İÇİN, ULAŞTIRMA BAKANLIĞI TARAFINDAN TÜM İZİNLER ALINDI” DEDİ.

3. Etap Raylı Sistem’de günlük 80 bin olan yolcu taşıma kapasitesi, 120 bine çıkacak
03 Ekim 2018 - 16:22

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 3. Etap Rayı Sistem Projesi’nde günlük 80 bin olan yolcu taşıma kapasitesini 120 bine çıkacaklarını söyledi. Türel, Antalyalıların imkan sağlaması doğrultusunda 2019’dan sonra 4. Etapta Antalya’da metro olabileceğinin müjdesini vererek, “Metro çalışması için, Ulaştırma Bakanlığı tarafından tüm izinler alındı” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi incelemesinin ardından, 3. Etap Raylı Sistemi Proje alanını denetledi. En büyük raylı sistem proje şantiyesinde olduğunu ifade eden Başkan Türel, projenin hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi. Türel, “11.1 raylı sistemi 1 buçuk senede dünyada en hızlı biten raylı sistemi. Avrupa yatırım bankası krediyi en kısa zamanda sonuca götüren bize, hediye dahi vermeyi düşünmüştü. 2’nci dönemde EXPO Projesi ele aldık. Prestij projeydi, 18 kilometrelik hattı 5 buçuk ayda bitirdik” dedi.

“Bir ilke imza attık”

3. Etap hattını yapan firma ihalesinin, belediye tarafından Dünya Bankası finansmanı sağlanarak, hazine garantisi istenmeden yapıldığını belirten Türel, bir ilke imza attıklarını kaydetti. Şuanda inşaatın hızla devam ettiğini dile getiren Türel, “25 kilometre hattı, etap etap yapıyoruz. 1. Etap depolama alanından Otogara kadar, sonra üniversite önünden Meltem’e kadar. 3. Etabımızda da Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Işıklar’a kadar devam eden nostaljik hattını söküp, komple yenilemiş olacağız. 3. Etabı üniversite kampüsü önünden Meltem’e ve devamında Işıklar’a giden hattımızı 2019 Mart seçimlerinden sonra planladık, diğer 2 hattı ise Mart seçimlerden önce yapacağız. Kendi rekorlarımızı kırmaya çalışacağımız bir inşaat süreci yaşıyoruz. İnşaat Mayıs ayı gibi başladı. 5 aydır hızla devam ediyor. İlk etabı Aralık-Ocak gibi tamamlayacağız. Kalanını seçimlere yetiştirmeye çalışacağız. Otogara olan bölümde ray kazı çalışması tamamen bitti.”

Başkan Türel, hat üzerindeki ağaçların söküldüğünü kesilmediğini ve tek bir ağaç yaprağına bile dokunulmadığının altını çizdi.

“Kapalı yol kalmayacak”

3. Etap için ilk etapta 20 araç alarak süreç içinde 40-50’ye çıkaracaklarını ifade eden Menderes Türel, “Kur farkından firma ile dolayı sözleşmemizi sonlandıracağız. Ekim sonuna kadar yol kapama işlemimiz kalmayacak. Kapalı yol kalmayacak. Bu yıl sonuna ilk etabı tamamlamaya çalışıyoruz. Seçimlere kadar da üniversite kampüsüne kadar yetiştirme gayretine getireceğiz. Ondan sonraki hatta 2019 Mart’ından sonra başlayacak. Konyaaltı Caddesi’nden Işıklar’a kadar arabalar ile birlikte gidecek” dedi.

Hedef: 120 bin yolcu

Hedeflenen yolcu taşıma kapasitesinden bahseden Türel, şuanda 80 bine yakın yolcu taşıdıklarını, bu sayının 120 bin olmasını hedeflediklerini söyledi. Türel, “Bu peyderpey aratacak. Kapasite 250 bin kişiyi taşımaya müsait” diye konuştu.

“Antalyalılar ve genel merkez isterse, Antalya’ya hizmet etmeyi borç biliriz”

Antalyalıların imkan sağlaması doğrultusunda 2019’dan sonra 4. Etapta Antalya’da metro olabileceğinin müjdesini veren Türel, “Metro çalışması için, Ulaştırma Bakanlığı tarafından tüm izinler alındı. Büyük Liman’dan Kundu’ya kadar, bir ayağı da Varsak’a gelecek. Böylelikle metronun nerelere geleceği belli. Antalyalılar yeniden görev yapmamıza imkan sağlarsa yapılır. Böyle bir projeyi Antalya’da yapmamızı isterlerse biz hizmetkar oluruz.”

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay ise, raylı sistemin teknik detaylarını hazırlanan sunumda anlattı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat