Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Acı hemoroit yapmıyor, hemaroiti rahatsız ediyor

PROKTOLOJİ UZMANI OP. DR. AHMET FATİN KARAHALİLOĞLU, TÜRKİYE’DE YETİŞKİN BİREYLERİN YÜZDE 50’SİNDE MAKAT HASTALIKLARININ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. TOPLUMDA ‘ACI YEDİĞİM İÇİN HEMOROİT OLDUM’ DÜŞÜNCESİNİN DE SON DERECE YANLIŞ OLDUĞUNU DA İFADE EDEN KARAHALİLOĞLU, “MEVCUT OLAN HEMOROİTLER ACI TARAFINDAN RAHATSIZ EDİLİYOR” DEDİ.

Acı hemoroit yapmıyor, hemaroiti rahatsız ediyor
27 Eylül 2017 - 13:40
banner

Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, Türkiye’de yetişkin bireylerin yüzde 50’sinde makat hastalıklarının olduğunu söyledi. Toplumda ‘acı yediğim için hemoroit oldum’ düşüncesinin de son derece yanlış olduğunu da ifade eden Karahaliloğlu, “Mevcut olan hemoroitler acı tarafından rahatsız ediliyor” dedi.

Özel Çallı Meydan Cerrahi Tıp Merkezi ile Antalya Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği sağlık seminerinde Büyükşehir Belediye personeline hemoroit hakkında bilgi verildi. Seminere konuşmacı olarak katılan Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, halk arasında basur olarak bilinen hemoroit hastalığına yol açan sebepler, tedavi yöntemleri hakkında bilgiler paylaştı.

Türkiye’deki yetişkin bireylerin yüzde 50’sinde makat hastalıkları olduğunu belirten Karahaliloğlu, “Hemoroitler makatın içerisinde büyümüş olan kan süngerleridir. O süngerler büyüyünce belirtiler yapar. En başta kanama, kaşıntı, ağrı gibi nedenler. Bunun sebebi de tuvalette uzun kalma, ıkınma, yanlış diyet, kabızlık bu tür şeylerdir” dedi.

Sıvı tüketimi, posalı gıdalar, tuvalet seanslarının kısa tutulmasıyla başlangıç hemoroitinin önlendiğini belirten Karahaliloğlu, ileri safhalarda ise tek çözümün ameliyat olduğuna vurgu yaptı. Yaş ilerledikçe hemoroit riskinin de arttığını kaydeden Karahaliloğlu, “Vücudun esneklik kaybı oluyor, esneklik kaybına bağlı olarak dokuların şişmesi ve dışarıya doğru çıkması. Ani çıkan bir hastalık değil, zaman içerisinde ilerleyen bir hastalık. Özellikle tuvalet seansları uzun tutulduğunda sıkıntılar olabiliyor. Bundan uzak durulmalı, medikal tedavi olarak ise fitil veya merhem kullanılabilir” diye konuştu.

Toplumda ‘acı yediğim için hemoroit oldum’ düşüncesinin de son derece yanlış olduğunu da ifade eden Karahaliloğlu, “’Acı yediğim için bu oluştu’ derler. Halbuki öyle değil. Mevcut olan hemoroitler acı tarafından rahatsız ediliyor. Ama insanlar ‘ben bunu yedim de oldu’ düşüncesine kapılıyor” dedi.

İlerleyen hemoroitte dışkılama ve gaz kaçırma gibi problemlerin de meydana geldiğini ifade eden Karahaliloğlu, ameliyat sonrası kişinin hemoroite yol açacak faktörleri tekrarlaması halinde ise hastalığın da tekrarlama riskinin olduğunu belirtti. Karahaliloğlu, kabızlık ve ishalin de hemoroite neden olan faktörler arasında olduğunu sözlerine ekledi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -