Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

AG Parafudrla Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunun

AG Parafudrla Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunun
08 Eylül 2018 - 13:23

AG Parafudrla Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunun

Yıldırım son dönemlerde ülkemizde birçok hasarlı olaya neden olmuştur. Ülkemizin değişen orajlı gün sayısı sonucu artan yıldırım fabrikalardan, hastanelere birçok alanda ciddi hasara yol açmıştır. Alçak gerilim parafudrları yıldırım ve aşırı gerilimden korunmak için kullanılan pasif cihazlardır. Ülkemizde sanılanın aksine sadece dış yıldırımlık sistemi kullanmak yıldırıma karşı koruma yapmaz. Elektriksel sistemler ve hatlarda mutlak suretle koruma altın alınmalıdır. Öncelikle parafudr sınıflarını tanıyacak olursak, Tip 1 parafudrlar yıldırım darbelerine karşı koruma yaparlar. 100 kA, 50 kA veya 25 kA olarak seçilir. Tip 2 ag parafudrlarsa şebeke darbelerine karşı koruma yapar ve genelde 40 kA olarak karşımıza çıkar.

Bir yıldırım darbesi sonucu veya aşırı gerilim darbesi ile, fabrikalarda otomasyon sistemlerinden, UPSlere, kameralara, telefon hatlarına hatta ana kartlara sistemler zarar görebilir. Bu da binlerce liralık hasara neden olur. Özelikle fabrika gibi tesislerde kesintisiz üretim için alçak gerilim parafudrları öneriyoruz. Parafudrların sınıfları işte bu noktada öne çıkmaktadır.

Parafudrlar Nasıl Kullanılır?

Ana panolarda Tip 1+2 yani yıldırım ve şebeke darbelerine karşı koruma yapan ag parafudr kullanılmasını öneriyoruz. Tali panolarda ise Tip 2 şebeke koruması yapan ürünler tercih edilebilir. En önemlisi ise, son sistem korumasıdır. Bu nokta da Tip 3 ürünler kullanılır. Kamera, otomasyon hatları, yangın ve alarm sistemleri diyotlu Tip 3 ag parafudrla korunmalıdır.

Özetle ülkemiz ekonomisine ciddi oranda zarar veren, yıldırım ve aşırı gerilimlerden korunmak mümkündür. Doğru ag parafudr seçimi ve kaliteli ürünler kullanarak bugün %100 oranında yıldırımdan korunabiliyoruz.

 

Kaynak: https://www.oboblog.com/parafudr/

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat