Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

AİHM’den önemli KHK kararı

AİHM’den KHK kararı: OHAL İnceleme Komisyonu’na başvurun

AİHM’den önemli KHK kararı
12 Haziran 2017 - 16:46
banner

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ( AİHM), OHAL kapsamındaki 672 mahdut Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen öğretmenin başvurusuna bağlı kararını verdi. Mahkeme, savlayıcı öğretmene OHAL Komisyonu’nu bulunak gösterdi.

AİHM, 25 Temmuz 2016’da yılgı çözüm tedbirleri kapsamında açığa tahsil edilen ve 1 Eylül 2016’da, 672 mahdut KHK ile görevinden uzaklaştırılan Erzurum’da mevcut 1071 Malazgirt ilköğrenim okulu öğretmeni Gökhan Köksal’ın başvurusunu reddetti.

Mahkeme, oy donanması ile almış olduğu kararda, Köksal’ın iç hususiyet yollarını tüketmediğine dikkati çekerek, 685 mahdut Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan OHAL Komisyonu’nu bulunak gösterdi.

AİHM’in bu kararının ardından, Türkiye’den meydana getirilen benzeri başvurularda da bire bir kararın verilmesi bekleniyor. 

OHAL KOMİSYONU’NUN GÖREVLERİ

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, OHAL kapsamında aracısız KHK’larla bünye edilen işlemler konusunda başvuruları değerlendirip karar verecek.

Buna gereğince komisyon, amme görevinden, meslekten yahut fariza meydana getirilen teşkilattan emisyon yahut ilişiğin kesilmesi, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, hususi esenlik kuruluşları, hususi talim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, hususi radyo ve göstergeç kuruluşları, sütun ve dergiler, salık ajansları, yayınevleri ve dağıtma kanallarının kapatılması, zahmetli personelin rütbelerinin katılması kabilinden işlemler için başvuruları değerlendirecek ve karar verecek. Komisyon ayrıca, OHAL kapsamında yürürlüğe konulmuş olan KHK’larla esas yahut hukuksal şahısların türel statülerine bağlı aracısız planlı ve bir numara hikâyecik kapsamına girmeyen işlemleri de görüşüp karara bağlayacak.

Komisyon, dü sene süreyle fariza yapacak. Bakanlar Kurulu, icap görmesi şeklinde bu süreyi, bitiminden itibaren birer salname sürelerle uzatabilecek.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co