Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

AK Parti Antalya milletvekili Atay Uslu Kudüs’te

Antalya Milletvekili Atay Uslu yatsı namazında Aslanlı Kapı’nın yakınında İsrail güçlerinin aşırı güç kullanarak dağıtmaya çalıştığı sırada plastik mermi ile yaralanan Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi İkrime Sabri’yi de ziyaret etti.

AK Parti Antalya milletvekili Atay Uslu Kudüs’te
21 Temmuz 2017 - 13:41

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Kudüs’te İsrail milletvekillerine son uygulamaların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Mescid-i Aksa’da geçen hafta meydana gelen olaydan sonra İsrail Güçleri Harem-i Şerif’i ibadete kapatmıştı ve 50 yıldır ilk defa Cuma Namazı kılınmasına müsaade etmemişti. Tepkiler üzerine İsrail 16 Temmuz Pazar günü Harem-i Şerif’i ibadete açmış ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti. İsrail kontrolünde x-ray cihazı uygulamasına karşı çıkarak toplanan yüzlerce Filistinli, vakit namazlarını Mescid-i Aksa’ya girmeyerek, surlarının dışında kılmaya devam ediyor.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, bu olayların yaşandığında Akdeniz Parlamenter Asamblesi Heyeti olarak inceleme ve toplantılar yapmak üzere Ürdün, Filistin ve Kudüs’te bulunduklarını söyledi. Uslu, “Bölgesel konuları konuşmak üzere Akdeniz Ülkeleri Parlamenterleri ile bölgede bulunduğumuz hafta içinde Kudüs’te yine yeni bir İsrail baskısı var. Kapılarına İsrail’in x-ray cihazı yerleştirmesi Mescid-i Aksa üzerinde bir egemenlik iddiasıdır ve İsrail’in yeni bir gerilim ve baskı politikasıdır. Bu uygulama kabul edilemez. TBMM Akdeniz-Pa heyeti olarak İsrail Meclisinde yaptığımız görüşmelerde bu uygulamanın kabul edilemezliğini net bir şekilde ifade ettik. İsrail milletvekilleri bize Mescid-i Aksa’nın açık olduğunu ve ziyaret edebileceğimizi ifade ettiler. Biz de Kudüs’te bulunan Müslüman heyetinin istekleri olan x-rayların kaldırılması talebi yerine getirilmediği için kabul etmedik. İsrail Parlamentosunda Gazze’ye ve Batı Şeria’ya uygulanan İsrail politikalarının ve Kudüs’teki baskıların yanlışlığını milletvekili ve yetkililerin yüzlerine söyledik. Metal arama dedektörlerinin konması kararı ve kapılardan girişlerin kontrolü dâhil Harem-i Şerif’in tüm kontrolünün Müslümanlarda olması gerektiğini ifade ettik” dedi.

“Mescid-i Aksa’nın her türlü kontrolü müslümanlarda olmalı”

Antalya Milletvekili Atay Uslu, Mescid-i Aksa’ya getirilen bu sınırlamanın Müslüman Dünyasına açık bir meydan okuma olduğunu ifade ederek, “Mescid-i Aksa biz Müslümanlar için Mekke ve Medine gibi kutsaldır ve Kudüs’e karşı sorumluluğumuz vardır. Mescid-i Aksa’nın kontrolü hem anlaşmalar hem hukuken hem de inancımızın gereği Müslümanlarda olmalıdır.”

Uslu, yatsı namazında Aslanlı Kapı’nın yakınında İsrail güçlerinin aşırı güç kullanarak dağıtmaya çalıştığı sırada plastik mermi ile yaralanan Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi İkrime Sabri’yi de ziyaret etti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al