Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

AK Partili Atay Uslu, Ürdün’de sığınmacı kamplarını inceledi

AK Partili Atay Uslu, Ürdün’de sığınmacı kamplarını inceledi
20 Temmuz 2017 - 11:07

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığınca görevlendirilen AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu Ürdün’de sığınmacı kamplarını inceledi.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Akdeniz Parlamenter Asamblesi (Akdeniz-Pa) Türk Grubu’nun Orta Doğu görev ziyareti sebebi ile Ürdün, Filistin ve Kudüs’e gitti. Akdeniz Parlamenter Asamblesi üyesi olan Atay Uslu ile birlikte heyette Türk Grubu Başkanı AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer ve diğer üyeler de yer aldı.

Dünyaya sığdırılamayanlar

TBMM Akdeniz-Pa heyeti dünyanın Türkiye’den sonra en çok sığınmacı barındıran üçüncü ülkesi Ürdün’ün başkenti Amman da muhataplarıyla görüştü. Heyet, başkent görüşmeleri ardından Ürdün’ün Suriye sınırında bulunan ve 80 bin Suriyeli sığınmacının yaşadığı El Zaatari Kampını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. İncelemelere katılan Milletvekili Atay Uslu, “Dünya’nın en çok sığınmacı hareketinin olduğu bu coğrafyada göç, iltica hususlarında inceleme ve görüşmelerde bulunuyoruz. El Zaatari Sığınmacı Kampı’nda sağlık, eğitim hizmetlerini ve yaşam koşullarını inceledik. Dünya’ya sığdırılamayan sığınmacıların durumunu daha doğrusu dramını, yaşama tutunma çabalarını bir kez daha gördük. Yurt edinme hakkını ve uyum süreçlerini düzenleyecek, sığınmacıların temel haklarını koruyacak, kaynak ülkelerdeki sorunlara çözüm olacak bağlayıcı yeni uluslararası inisiyatifler oluşturmalıyız” dedi.

“Ülkem, milletim ve ecdadım ile bir kez daha gurur duydum”

Akdeniz-Pa heyeti, TİKA’nın restorasyon çalışmalarına devam ettiği Abdulhamid Han’ın önemli projelerinden biri Hicaz Demiryolu üzerindeki Amman Tren İstasyonunu da gezdi. Türkiye’nin bölgedeki varlığını görmekten çok mutlu olduğunu, Türkiye’nin bölgenin geleceği için umut olduğunu ifade eden AK Parti Milletvekili Atay Uslu, “Türkiye artık büyük ülke. Yardım alan değil, yardım eden bir ülke. Artık nerede bir mazlum, mağdur, ihtiyaç sahibi varsa Türkiye orada. Amman’da TİKA aracılığıyla ecdadımızın eserinin ayağa kaldırılması bizleri gururlandırdı. Ülkem, milletim ve ecdadım ile bir kez daha gurur duydum.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat