Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Akdeniz Üniversitesi’nde Çim Islahı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENEN TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ ÇİM ÇEŞİDİ TANITILDI.

Akdeniz Üniversitesi’nde Çim Islahı
11 Ekim 2018 - 10:04

Akdeniz Üniversitesi’nde TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye’nin ilk yerli çim çeşidi tanıtıldı.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Songül Sever Mutlu, TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye’nin ilk yerli çim çeşidini tanıttı. Akdeniz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ve 2006 yılından bu yana yapılan ıslah çalışmalarının sonuçlarının paylaşıldığı etkinlikte Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Ar-Ge çalışmalarını Fakülte olarak desteklediklerini ve bu çalışmaların ülkemiz için öneminin farkında olduklarını belirtti.

Çim ıslahı konusunda çalışmalar yürüten Doç. Dr. Songül Sever Mutlu ise “Tohumlu ve vejetatif tip bermuda çimi ıslah çalışmalarının yanı sıra, zoysia çimi ve yengeç çimi üzerine de ıslah çalışmaları yürütülen projelerde oldukça güçlü kök yapısına sahip trafik toleransı yüksek ülkemizin ilk yerli çeşit adaylarını geliştirdik. Önümüzdeki dönemde çim ıslah çalışmaları kapsamında firmalar ve kamu kurumları ile ortak projeler yürütebiliriz” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk yerli çim çeşidi olma özelliği gösteren ‘’Survivor’’ isimli vejatatif bermuda çim çeşidi için Akdeniz Üniversitesi adına AKDENİZ TTO tarafından kayıt tescil ve ıslahçı hakkı başvurularında bulunulduğu kaydeden Mutlu, “Kendi alanında benzer ticari çim çeşitlerine göre kalitesinin üstün olduğu dört yıl süren arazi testleri sonucunda anlaşılan, kurağa dayanımı yüksek ve az su istemesiyle sıcak iklim kuşağındaki tüm yeşil alanlarda kullanıma uygun olan Survivor Bermuda çeşidi için yatırımcı firmalar ile görüşmeler devam etmekte” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -