Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Akseki’de 150 yıllık mevlit geleneği

AKSEKİ’NİN MENTEŞBEY MAHALLESİ’NDE YAKLAŞIK 150 YILDIR SÜREN KÖY MEVLİDİ VE PİLAV GÜNÜ GELENEĞİNE DEVAM EDİLİYOR.

Akseki’de 150 yıllık mevlit geleneği
26 Ağustos 2018 - 19:26

Antalya’nın Akseki ilçesinin Menteşbey Mahallesi’nde yaklaşık 150 yıldır süren köy mevlidi ve pilav günü geleneğine devam ediliyor.

Antalya’nın Akseki ilçesinin Menteşbey Mahallesi’nde 150 yıllık geleneksel köy mevlidi ve pilav günü yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitlerin için okutulan mevlidin ardından İmam Ali Afacan ise şehitler için dua etti. Daha sonra davetlilere pilav ikramında bulunuldu.

Akseki Kaymakamı Muhammed Emin Nasır, Aksekililerin kültür ve geleneklerine sahip çıktıklarını söyledi. Nasır, “Böyle geleneklerin bir araya gelmek, aramızdaki dostluğu kardeşliği pekiştirmek memleket ve sıla hasretini gidermek, unutulmaya yüz tutmuş yöresel ve sosyal değerlerimizi hatırlamak için güzel bir vesiledir. Bizlerin de devlet olarak gayesi kültürümüzü örf adet ve geleneklerimizi, bizi biz yapan köklerimizi canlı tutmaya yarayan milli değerlerimizi yaşatmak, gelecek nesillerin aynı duygu ve düşünceyle yetişmesini ve bu değerlere sahip çıkmasını temin etmektir” dedi.

“Gelenekler yaşayacak”

Menteşbey Mahallesi Muhtarı Ali Balaban, atalarından kalan bir gelenek olduğunu, geleneğin yaklaşık 150 yıldır sürdürüldüğünü ve bu yıl 23’üncüsünü gerçekleştirdiklerini söyledi. Hazırlanan pilav günü için 355 kilogram et, 220 kilogram pirinç, 40 kilogram tereyağı, 200 kilogram yoğurt, 20 kilogram nohut kullanıldığını belirten Balaban, “Yeni nesillerin gelenek ve göreneklerimizi unutmamaları için mücadele ediyoruz ve başardığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al