Alanya’da ‘Çocuk Dostu Turizm Projesi’ başladı

ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ (UÇM) TARAFINDAN AVRUPA BİRLİĞİ DELEGASYONUNUN DESTEKLEDİĞİ, ALANYA TURİSTİK İŞLETMECİLER DERNEĞİ’NİN KONAKLAMA SEKTÖRÜNE YÖNELİK PİLOT BÖLGE ÇALIŞMALARINDA DESTEK VERDİĞİ ‘ÇOCUK DOSTU TURİZM PROJESİ’NİN EĞİTİMİ ALANYA GARDENİA OTEL’DE YAPILDI

Alanya’da ‘Çocuk Dostu Turizm Projesi’ başladı

Antalya’nın Alanya ilçise’nde ‘Çocuk Dostu Turizm Projesi’ başladı.

Uluslararası Çocuk Merkezi (UÇM) tarafından Avrupa Birliği Delegasyonunun desteklediği, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin konaklama sektörüne yönelik pilot bölge çalışmalarında destek verdiği ‘Çocuk Dostu Turizm Projesi’nin eğitimi Alanya Gardenia Otel’de yapıldı. Toplantıda, turizm ve seyahatte çocuk dostu, güvenli bir turizm anlayışının güçlendirilmesi ve çocuk hakları bilincinin geliştirilmesi kapsamında oluşturulan çalışmalarda 18 yaş altında bulunan her bireyin çocuk kapsamına alındığı ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan her çocuğun devletimizin koruması altında olduğu vurgulandı.

Çocuk hakları, sağlığı ve iletişimi anlatıldı

Eğitiminde Prof. Dr. Betül Ulukol, “Çocuk Hakları ve Çocuk Dostu Turizm ve Turizmde Çocuğa Karşı Şiddetin Önlenmesi”, Dr. Ayşegül Esin “Çocuk Dostu Turizmde Çocuk Sağlığı”, Uzman Psikolog Ebru Engin “Turizm Sektöründe Çocuklarla İletişim” konularında bilgi verdi.

Sili: “Çocuklu aileler Alanya’yı tercih ediyor”

Çocuklu ailelerde tatil kararının alınmasında çocuğun rolünün çok önemli olduğunu ve Alanya’yı tercih eden turist profilinin büyük bir kısmının çocuklu ailelerden oluştuğunun altını çizen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, “Yüksekten düşme riski, prizlerin ve elektrikli araçların pozisyonu gibi hem yapısal hem de çocuğa davranış ve yaklaşım şekilleri olarak iki temel alanda güvenilir turizmin yapılabilmesi için ‘Çocuk Dostu Turizm Projesi’ çalışmalarına destek veriyoruz” dedi.

Karaca: “Pilot bölge Alanya seçildi”

Projenin Alanya temsilcisi ALTİD Başkan Yardımcısı Ayşegül Dursun Karaca ise, “Projeye sahip çıkarak yaptığımız girişimler sonucunda pilot bölgenin Alanya olarak seçilmesini sağladık. Çocuk Dostu Turizm Projesi’nin eğitimleri başladı. Turizm konusunda çocukları ilgilendiren her konuda farkındalığı artıracak olan bu eğitimlerde Alanya ve Antalya bölgesinden departman müdürleri gün boyunca eğitim aldılar.”

UÇM hakkında

Uluslararası Çocuk Merkezi, çocuk haklarının tanınması, yaygınlaştırılması, çocuğa yönelik şiddet, sömürü ve istismara karşı mücadele eden, anne ve çocuk sağlığı ile iyilik halinin korunması için faaliyetler yürüten bir sivil toplum kuruluşu olup, çalışmalarını beraber yürüttüğü uluslararası ortakları arasında AB Türkiye Delegasyonu, UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu), Missing Children Europe (Kayıp Çocuklar Avrupa Ağı), Child Rights International Network (Çocuk Hakları Uluslararası Ağı), ECPAT Uluslararası Ağı bulunmaktadır.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.