Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ALKÜ Mühendislik ilk TÜBİTAK projesini kazandı

ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ALKÜ) YENİ NESİL FOSFOR İÇERİKLİ LED AYDINLATMA LAMBALARININ ÜRETİMİ DÜNYA’DA İLK DEFA GERÇEKLEŞTİRİLECEK. ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ALKÜ) YENİ NESİL FOSFOR İÇERİKLİ LED AYDINLATMA LAMBALARININ ÜRETİMİ DÜNYA’DA İLK DEFA GERÇEKLEŞTİRİLECEK. BU KAPSAMDA ALKÜ RAFET KAYIŞ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. ARİFE YURDAKUL, REKTÖR PROF. DR. AHMET PINARBAŞI’NA SUNUM YAPTI

ALKÜ Mühendislik ilk TÜBİTAK projesini kazandı
31 Ocak 2018 - 17:02
banner

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) yeni nesil fosfor içerikli LED aydınlatma lambalarının üretimi Dünya’da ilk defa gerçekleştirilecek.

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan “Fosfor içerikli katı hal aydınlatma LED sistemlerinin geliştirilmesi, üretimi ve atomik ölçekte karakterizasyonu” içerikli proje, TÜBİTAK 3501-Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. 350 bin TL bütçeli ve 2 yıl sürecek proje, ALKÜ ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nin ilk TÜBİTAK projesi olma başarısını gösterdi.

Projenin sunumu için ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Arife Yurdakul ile görüştü. Sunumda, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş de hazır bulundu. Sunumun ardından Yurdakul’u tebrik eden Rektör Pınarbaşı, “Üniversitemiz hem eğitim-öğretim, hem de bilimsel faaliyetler bakımından büyük aşamalar göstermeye devam diyor. Daha önce Tıp Fakültesinden 3 öğretim üyemiz TÜBİTAK projesi kazanmıştı. Bu defa da Mühendislik Fakültemiz ilk TÜBİTAK projesini kazandı. Proje sayılarını gittikçe artacaktır. Çünkü kaliteli hocalarımız özveri ile çalışmalarını sürdürüyorlar” dedi.

Yurdakul: “Proje ülkemiz için öncelikli alan”

Tübitak 3501 projesi hakkında bilgi veren Arife Yurdakul ise, “Enerji kaynaklarını tasarruflu bir şekilde tüketmeye yönelik yeni malzemeler ve sistemlerin geliştirilmesi son zamanlarda Dünya’da oldukça popüler bir çalışma konusu haline gelmiştir. Bu amaçla, millîleştirilişmiş üstün özellikli yeni malzeme arayışları ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarda, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda ülkemiz içinde öncelikli alanların birisidir. Bu kapsamda, ALKÜ’de yapılacak bu projede, Dünya’da ilk kez katı hal aydınlatma sistemleri için yeni bir fosfor içerikli malzeme sentezi sayesinde yüksek verimde yeni nesil LED lambalarının üretimini ve ülkemizi LED üretiminde en üst seviyelere taşımayı hedeflemiştir. TÜBİTAK seviyesinde yeni projeleri ayrıca beraberinde getireceği ve elde edilecek çıktıların Ülkemiz otomotiv, beyaz eşya ve havacılık sanayisinde uygulanabilirliği ayrıca beklenmektedir.”

Yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul’un yapacağı proje ekibinde ayrıca, ALKÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Hilmi Yurdakul, Dumlupınar Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hasan Göçmez, Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Servet Turan ve Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Orkun Tunçkan da görev alacak. Ayrıca proje kapsamında, 1 adet yüksek lisans öğrencisine de bursiyer olarak proje süresince destek verilecek.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -