Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ALKÜ NATO projesine ortak oldu

ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİNİN (ALKÜ) ORTAK OLDUĞU VE NATO PROJESİ KAPSAMINDA GELİŞTİRİLECEK CİHAZ SAYESİNDE SIVININ İÇİNDEKİ PATLAYICILAR KOLAYCA TESPİT EDİLEBİLECEK. RAFET KAYIŞ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. HASAN GÜNEŞ, ÖĞRETİM ÜYESİ BEKTAŞ ÇOLAK VE ALKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. AHMET PINARBAŞI, PROJE İLİŞKİN BİLGİ VERDİ.

ALKÜ NATO projesine ortak oldu
18 Eylül 2018 - 14:16

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin (ALKÜ) ortak olduğu ve NATO Projesi kapsamında geliştirilecek cihaz sayesinde sıvının içindeki patlayıcılar kolayca tespit edilebilecek.

Hava yoluyla seyahat eden yolcuların uçuşlarında uygulanan el bagajlarına 2012 yılında belirli bir miktara kadar getirilen sıvı kısıtlaması uygulaması Türk ve Ukraynalı mühendisler tarafından geliştirilecek cihaz sayesinde kaldırılması hedefleniyor. Terör eylemlerinin önüne de geçilmesi amacıyla NATO tarafından finanse edilen 560 bin Euro bütçeli, Gebze Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK ve Ukrayna Radyo Fizik Elektronik Enstitüsü tarafından yürütülen “Patlayıcı Muhteviyatlı Sıvıların Manyetik Rezonans ve Mikrodalga Teknikleriyle Tespiti” başlıklı projeye ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi ortak oldu.

Cihaz sıvı içine gizlenen tehlikeli maddeleri tespit edecek

Proje Koordinatörü Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Bektaş Çolak, “Terör eylemi amacıyla patlayıcı maddelerin gözle anlaşılmayacak şekilde su ve gazlı içecek kutularında uçak içerisine dahil edilme ihtimaline karşın tedbiren havalimanında yolcuların beraberinde belirli bir miktarın üstündeki sıvılara müsaade edilmemektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bünyesinde Mikrodalga Laboratuvarı kurulumuna destek amacıyla NATO tarafından 86 bin Euro kaynak aktarılacak” dedi. Çolak, proje hedefi olarak havalimanında kullanılmak üzere prototip bir tespit cihazının ve yazılımlarının üretilerek test edileceğini söyledi. Çolak, “Bu proje sayesinde havalimanı güvenliğinin en üst seviyeye çıkarılması sağlanacak. Bunun yanı sıra da terörle mücadele etme noktasında yeni adımlar, yeni tedbirler alınmış olacak” dedi.

Böylesi önemli bir projenin paydaşlarından birisi olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu dile getiren ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, “Bu projede NATO tarafından sağlanacak finansman ile fakültemiz laboratuvar alt yapısı güçleneceği gibi, proje çıktısının insanlığa güvenlik tedbirleri açısından büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Başarılarından dolayı başta Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hasan Güneş’i ve Dr. Öğretim Üyemiz Bektaş Çolak’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat