Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

ANKARA POSTA KODU NEDİR?

ANKARA POSTA KODU NEDİR?
28 Ocak 2021 - 15:02
banner

ANKARA POSTA KODU NEDİR?

81 il bulunan ülkemizde her ilimiz için devlet bir posta kodu oluşturmuştur. Dolayısıyla ülkemizde 81 adet posta kodu vardır. Ankara posta kodu nedir adlı yazımızda ülkemizin başkenti olan Ankara’nın posta kodunu öğrenecek ve bu posta kodunun işlevinin ne olduğuna değineceğiz.

Posta Kodunda Süreç?

Hayatında posta yoluyla birbiriyle iletişime geçmeyen birey sayısı çok azdır. Kimi insan mektup yazar, kimi insan bir kişiye para gönderir ve havale yapar, kimi insan alışveriş yapar kimisi ise tam aksi mektup alır, havale çeker… Her ne amaçla olursa olsun posta yolu bir şekilde insanlar tarafından kullanılır. Posta ifadesi devreye girdiğinde ise gönderenin ya da alıcının adresi de gündeme gelir. Adres söz konusu olduğunda ise posta kodu gereklilik kazanır. Peki nedir posta kodu…

Posta Kodu Nedir?

Postaları birbirinden ayırmak üzere ayrışmada kolaylık sağlamak için ülkelere ya da şehirlere ya da ilçelere rakamlarla ve harflerle verilen kodlara posta kodu denir. Her ülkenin, ilin ve ilçenin birbirinden farklı posta kodları vardır. Posta kodunda amaç belirtiğimiz gibi postalarda bölgesel ayrışma sağlayıp, gönderilerin rotasında kolaylık sağlamaktır. Bir ile ya da ilçeye ya da ülkeye posta kodu vermek gönderilen postaların iletilen yere ulaşmasını hızlandırır. Bu bilgiler ışığında gelin Ankara posta kodu nedir sorusuna yanıt verelim.

Ankara’nın Posta Kodu

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın posta kodu 06000 olarak belirlenmiştir. Bilindiği üzere Ankara’nın plaka kodu 06’dır. Dolayısıyla başkentin posta kodu oluşturulurken yine gönderinin ulaştırmasında kolaylık sağlanması için kod numarası 06 ile başlamıştır. Bu sayede posta çalışanları gönderinin nereye gideceği hususunda bir fikir sahibi olacaktır çünkü posta 06 ile başlayan bir koda yani Ankara’ya gidecektir. Ülkemizdeki posta kodları görüldüğü üzere pratik ve anlaşılırdır. Örneğin İstanbul posta kodu da tıpkı plaka kodu gibi yine plaka numarasıyla başlar.

Ankara’nın posta kodu nedir başlıklı yazımızda plaka kodunun işlevini ve ülkemizde nasıl uygulandığını belirterek başkentimizin plaka kodunu sizlerle paylaştık. Şehir için uygulanan plaka kodu başında 06 olmak üzere son numaraları değiştirilerek aynı şekilde ilçeleri için de uygulanmaktadır.

KAYNAK

https://ankaragundem.com.tr/ankara/ankara-posta-kodlari-ve-telefon-kodlari-h1542.html

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co