Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Antalya Büyükşehir ‘Bediüzzaman Said Nursî Kültür Evi’ni restore etti

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kastamonu’nun İnebolu ilçesi’nde restore edilen Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi’nin açılışını gerçekleştirdi

Antalya Büyükşehir ‘Bediüzzaman Said Nursî Kültür Evi’ni restore etti
09 Aralık 2017 - 10:36
banner

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kastamonu’nun İnebolu ilçesi’nde restore edilen Bediüzzaman Said Nursi Kültür Evi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Risale-i Nur’un neşrinde önemli hizmetleri geçen İnebolu kahramanlarının hatıraları, Kastamonu’nun İnebolu İlçesi’nde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden restore edilen Bediüzzaman Said Nursî Kültür Evi’nde yaşayacak. Ahmet Nazif Çelebi ve oğlu Selâhaddin Çelebi’nin, İstanbul’dan satın alarak İnebolu’ya getirdikleri teksir makinesi ile Risale-i Nur hizmetine büyük bir ivme kazandıran Bediüzzaman Said Nursî Kültür Evi için açılış töreni düzenlendi. Törene, Isparta milletvekili Said Yüce, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve davetliler katıldı.

Gönül tellerimiz titriyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, mübarek bir günde açılış yaptıklarını belirterek, “Böylesine mübarek bir günde açılışı yapıyorken İslam dünyasında yaşanan zulümler, gönül tellerimizi titretiyor, vicdanımızı sızlatıyor. Bu açılışın da böyle bir döneme denk gelmesi yine bir tevafuk. Eğer dünya insanları bugün üstadın risalelerini okuyarak bunları idrak edebilseydi ve bunları yaşayıp yaşatabilseydi bu sıkıntıların hiçbirisini yaşamıyor olacaktık. Üstada verilen sıkıntıların ne olduğunu biliyoruz. Bugün de farklı bir durum söz konusu değil. İslam’ın izlerinin dünya üzerinden yok edilmeye çalışılması, 100 yıllardır adeta bazı cenahların hedefi haline gelmiş. İşte bu risalelerin o dönemde yazılıyor olması, bugünkü geleceğimize de ışık tutması açısından fevkalade önem taşıyor. Değer ifade ediyor” dedi.

Kudüs kararını kınıyorum

Amerika’nın aldığı kararı kınadığını belirten Menderes Türel, “Kudüs, İslam dünyasının vicdanıdır, ilk kıblesidir. Ve eminim ki Allah’ın izni ile bu karardan mutlaka bir gün geri dönülecektir. Dolayısıyla ‘Miraca’ şahitlik etmiş Kudüs’ün, inşallah bizler de bağımsızlığına şahitlik ederiz. Tarihi şehrimiz Kastamonu’da, İnebolu’da üstat Said Nursi hazretlerinin anısına restore ettiğimiz bu güzel yapıda işte bu duyguların hepsini bulabilmeniz mümkün. Kıymetli vekilimiz Sait Yüce sayesinde böyle bir hizmete vesile olduk. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Burada bu müzenin yeniden inşa edilmesi hususunda bir destek gösterdik. Ama bizim gösterdiğimiz bu desteklerden daha önemlisi bu müzenin her gün ziyaretçilerle dolup taşması. O yüzden bunun bence bu müzenin restore edilmesinden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Çok bahtiyarım

Başkan Türel, “Tarihi binanın restorasyonu benim için gerçekten çok farklı bir önem taşıyor. Bu kadar güzel bir şekilde restore edip, Türk kültür dünyasına kazandırmış olmanın gerçekten bahtiyarlığını hissediyorum. Ama en önemli hususlardan bir tanesi de bu binanın benim için manevi kıymetidir. Bediüzzaman hazretlerinin hatırasını yaşatacak olması itibariyle taşıdığı kıymettir. Burada pek çok sayıda sözler, mektubat, nemalar, şualar, risaleler, iktibas edilmiş ve neşredilmiştir. İnşallah burası bir kültür ve müze merkezi olarak hak ettiği kıymeti bulacaktır. Burada öncelikle üstadın ilim ve fikir dünyasını gerektiği şekilde muhafaza ederek, bugünlere getirmiş olan bütün alimlere teşekkürlerimi arz etmek istiyorum. Maalesef Bediüzzaman hazretlerinin bu mirası her zaman yeterince anlaşılamamış ve maalesef malum örgüt tarafından fevkalade bir şekilde istismara vesile olmuştur. Siyasetten uzak kalan bir ilim ve fikir adamının bu denli siyasi istismar konusu olması karşısındaki en büyük tesellimiz Bediüzzaman hazretlerimizin gerçek talebelerinin ilim ve irfan yolundan ayrılmamış olmaları ve her daim günlük siyasetin uzağında kalmış olmalarıdır.”

Manevi mirası yaşatıyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel şöyle devam etti:

“Mehmet Kırıkıncı hocamız mekanı cennet olsun Allah rahmet eylesin, Bediüzzaman’ın dinin bir hakikatini, bir siyasete tercih ederim sözünü naklederek siyasetten nasıl ve neden uzak durduklarını fevkalade güzel bir şekilde ifade ettiğini herkes bilir. Beni başka bir duygu seline sürükleyen diğer husus rahmetli babamın yaşadıkları ve bize anlattıkları tabi ki. Bu vesile ile babamı da rahmetle anıyorum. Üstadın hayatının, ilminin zenginliği eserlerinde mutlaka yer bulmuştur. İşte bu manevi mirası yaşatmak buna bir nebze hizmette bulunmak benim için de büyük şeref olmuştur. Bu inançla bu kültür evimizin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum”

Konuşmaların ardından Bediüzzaman Said Nursî Kültür Evi törenle açıldı. Başkan Türel ve katılımcılar Kültür Evi’ni gezdi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuikinci el telefon” target=antalya duvar kağıdıduvar kağıdı

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline Psikologikinci el telefon” target=Megatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co