Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Antalya Büyükşehir’den HES açıklaması

Antalya Büyükşehir’den HES açıklaması
23 Kasım 2017 - 12:05
banner

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ASAT Genel Müdürlüğü’nün Alakır’a HES yapılacağını yalandı.

Büyükşehir Belediyesi’nden ASAT Genel Müdürlüğü’nün Alakır’a HES yapılacağı şeklindeki haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. ASAT Genel Müdürlüğü tarafından Alakır’a HES yapılacağına dair haberler gerçeği yansıtmadığı bildirilen açıklamada “Kurumumuzun kesinlikle yeni bir HES projesi bulunmamaktadır. ASAT’ın mevcut içme suyu isale hattındaki su akışından faydalanarak çevreci geri kazanım ile enerji elde etme projesi mevcuttur. Bu ise kesinlikle anlatıldığı gibi bir HES değildir. ASAT’ın planladığı çalışma, iddiaların aksine çevre ve doğa dostu olan örnek bir projedir. Bu yönüyle doğayı koruma adına olumlu bir örnek olarak gösterilmesi gerekirken tam ters şekilde yorumlanarak sunulmuştur. Bu şekilde sunulması, haberi hazırlayanların kastından değil ise, yeterince bilgi sahibi olmadan, araştırma yapmadan haber hazırlamasından kaynaklanmaktadır.”denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“ASAT’ın çevre dostu, milli ekonomiye artı katkı sağlayacak şekilde tasarlanan projesi, herhangi bir doğal akar su üzerine inşa edilen bilindik HES yapılarından değildir. ASAT tarafından tasarlanan proje, doğal akış üzerine yapılan değil, şebekeye aktarılan suyun borular içerisinde ilerlerken ortaya çıkardığı enerjiden elektrik elde etmeye dayalı olan bir teknolojik yatırımdır. Teknik açıdan kısa ve öz olarak açıklanacak olursa, mevcut olan isale boru hatları üzerine yerleştirilecek olan alternatörler vasıtasıyla boru içindeki su akışından elektrik enerjisi elde etme projesidir. Bu proje diğer bütün enerji elde etme yöntemleri arasında doğaya zarar vermeyen, çevre dostu bir çeşit geri kazanım projesidir. Dünya çapında faaliyet gösteren doğa ve çevre gönüllüsü yapılanmaların takdir ettiği türden bir enerji üretim mekanizması olan söz konusu çalışma, bir prototip olacaktır. Duyarlı insanların en küçük bir endişe duymayacağı şekilde bir kez daha hatırlatmak gerekirse, ASAT’ın Kumluca İlçesini besleyen boru isale hattı üzerine monte edeceği yapının sit alanları ile, doğal çevre ile hiç bir ilişiği bulunmamakta, doğal yapıya müdahale eden herhangi bir parça barındırmamaktadır. Üstelik hiçbir şekilde atık bırakmayan bu yöntemin, güneş veya rüzgar enerjisi kullanmaktan bile daha çevreci olduğu söylenebilir. Çünkü insanlığın kabul ettiği bu tarz yöntemlerde bile, alan büyüklüğüne bağlı olarak ısı tutulması, geri yansıma, hava akımına müdahale söz konusu olabilirken, hali hazırda mevcut su boru hattı üzerine kurulan bu teknolojide anılan yan etkiler yaşanmayacaktır.”

ASAT Genel Müdürlüğü’nün başta su kaynakları olmak üzere, bütün doğal yapıya, çevreye ve insan sağlığına duyarlı altyapı hizmeti sunmayı öncelik edindiği belirtilen açıklamada, “Kurum bünyesinde mevcut birimleriyle ASAT, su kaynaklarının korunması, sağlıklı içme suyu temini ve kontrolü, atık arıtma teknolojileri vs. ile yeri geldiğinde çeşitli ödüller ve örnek gösterilen projeleriyle Türkiye’nin bu konudaki en güvenilir kurumlarından biridir. Aynı kararlı duruşu devam ettirmek azmindedir” denildi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co