Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya Kent Müzesi çalışmaları 2018 yılı sonbaharında tamamlanacak

Antalya Kent Konseyi’nin, AKM Perge Salonu’nda düzenlenen ve ana gündem maddesini Antalya Kent Müzesi ile ilgili çalışmaların oluşturduğu 2017 Yılı Genel Kurul toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Antalya Kent Müzesi çalışmaları 2018 yılı sonbaharında tamamlanacak
20 Aralık 2017 - 16:08
banner

Antalya Kent Konseyi’nin, AKM Perge Salonu’nda düzenlenen ve ana gündem maddesini Antalya Kent Müzesi ile ilgili çalışmaların oluşturduğu 2017 Yılı Genel Kurul toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden bürokratlarında katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Antalya Kent Konseyi Başkanı ve Antalya Kent Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Semanur Kurt, çalışmaları konseyin sorumluluğunda büyükşehir belediyesince sürdürülmekte olan çalışmaların 2018 yılı sonbaharında tamamlanacağını söyledi.

“Antalya evrensel bir kimlik kazandı”

Antalya’nın, çevresiyle birlikte 200’ün üzerinde antik yerleşimi, olağanüstü doğal, kültürel ve tarihi değerleriyle bugün evrensel bir kimlik kazandığını ifade eden Antalya Kent Konseyi Başkanı ve Antalya Kent Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Semanur Kurt, “Kenti oluşturan bu kimlikler Antalya’yı önemli bir cazibe merkezi haline getirmiştir. 1970’li yıllarda başlayan turizm hareketiyle birlikte dünyada ender görülebilecek hızda nüfusu artmış, kırk yıl içinde 100 binlerden 2 milyon 300 binleri geçmiştir. Bu kadar nüfus artışına rağmen, ülke içinden ve dışından gelen farklı kültürdeki insanlar bu kentte barış, kardeşlik ve dayanışma içinde yaşama başarısını göstermişlerdir” dedi.

“Müze, 2018 sonbaharının sonunda açılması bekleniyor”

Antalya Kent Müzesi çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyleyen Başkan Kurt, “Kent müzesi kurulması sorumluluğunun konseyimize verilmesi ve büyükşehir belediyesiyle birlikte Ocak 2015’den itibaren başlatılan çalışmalar, inşaat ihalesinin tamamlanması ve inşaatların başlamasıyla son aşamasına gelmiş bulunmaktadır. 2018 yılı sonbaharında açılması hedeflenen müzenin bundan sonraki aşaması, müzenin nüvesini oluşturacak, mekânları işlevine uygun dolduracak çalışmalardır. Bunlar başta kalıcı sergiler, geçici sergiler, sergilere ait kataloglar, sergileri ve Antalya’yı anlatacak anı eşyaları ve hediyelik eşyaların üretilmesi, müze kapalı ve açık alanlarının tefrişlerinin tamamlanmasıdır. Bu faaliyetlerle ilgili çalışmaların hazırlıklarının büyük kısmı müze yönetim kurulu, kurul tarafından oluşturulan danışma kurulu ve çalışma gurupları vasıtasıyla tamamlanmış uygulama aşamasına gelinmiştir” diye konuştu.

“Antalyalılara yakışır kalitede olacağı inancındayız”

Müzenin gününde açılması yönündeki çalışmaların sürdüğünü dile getiren Kurt, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Müzenin her türlü ön yargılardan uzak, Antalyalılara ait olabilmesi, her kesimin katkı ve katılımına açık yürütülmesi, yerel seçim sonuçlarına göre şekillenmeyen, çağdaş, kurumsallaşmış, dünya standartları ve kalitesinde olması hedefleniyor. Antalyalıların dokuz yıllık beklentisi olan Müzenin açılışının kamuoyuna deklare ettiğimiz tarihte ve Antalyalılara yakışır kalitede olacağı inancındayız. Bu inancımızın ana nedeni Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in katılımcı yaklaşımla süreci hayata geçirmesi ve bizler gibi düşünmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer en önemli unsur ise çalışmaların sağlıklı yürümesinde kent dinamiklerine ve onların görüşlerine saygılı, şeffaf ve amatör ruhla, kentlileri dışlamayan, geçmiş birikimleri göz ardı etmeyen çalışma yöntemiyle sürdürülmesidir. Bu nedenle Antalya sadece Türkiye’nin en büyük kent müzesine sahip olmanın dışında, ilk defa en geniş katılımla kurulan bir kent müzesi modelini de hayata geçirmesidir.”

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt’un konuşmasının ardından Kent Konseyi Genel Kurulu’na katılanlara müzenin içerisinde nelerin olacağına dair bilgilendirme yapıldı.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Volanlı Elbise Modası
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Topraksız Tarım
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kot Ceket
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kemik Fermuar
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadın Şişme Yelek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Boyama Kalemleri

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -