Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da beş yıldızlı caretta caretta yuvaları

NESLİ KORUMA ALTINA ALINAN CARETTA CARETTALAR ANTALYA’NIN KEMER SAHİLİNE YUMURTALARINI BIRAKTI. 5 YILDIZLI İKİ OTELİN PLAJINA BIRAKILAN YUMURTALAR, KAFES VE BARİYERLERLE KORUMA ALTINA ALINDI.

Antalya’da beş yıldızlı caretta caretta yuvaları
05 Temmuz 2018 - 13:28

Nesli koruma altına alınan caretta carettalar Antalya’nın Kemer sahiline yumurtalarını bıraktı. 5 yıldızlı iki otelin plajına bırakılan yumurtalar, kafes ve bariyerlerle koruma altına alındı.

Dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta carettalar, uzun bir yolculuğun ardından Antalya sahillerine geldi. Kemer’de iki otelin sahiline yaklaşık 10 gün önce, gece yarısı çıkan caretta carettalar, yumurtalarını bıraktıktan sonra denize açıldı. Hava aydınlandığında sahilde kaplumbağa izlerini gören görevliler izleri takip ederek yuvaya ulaştı. Şezlong ve konaklama ünitelerinin arasında izleri takip eden görevliler iki beş yıldızlı otelin sahilinde 4 yuva tespit etti.

Durumu otel yönetimine bildiren otel çalışanları yumurtaların kırılmaması için yuvaların etrafını şeritle çevirdi ve uyarıcı yazılar yazdı.

Plajın ortasına konulan caretta carettaların fotoğrafının yer aldığı kafesler çocukların ilgisini çekti. İlk yavruların, Ağustos ayının ortasında çıkması bekleniyor. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömen caretta carettaların bir defasında 100 ile 200 arasında yumurta bıraktığı kaydedildi.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, turizmcilerin değer verdiği konuların en başında çevrenin geldiğini vurguladı.

Turizmin en önemli parçasının çevre olduğuna dikkati çeken Ayık, “Bu kapsamda carretta carettaların varlığı da bizim doğamızın bozulmadığının, temiz olduğunun en somut göstergesidir. O değerli varlıkların bazı tesislerimizin plajlarına yuva yaptığını görüyoruz. Tesislerimizde belirleyebildikleri yuvaları itina ile koruma altına aldılar. Bu yuvalar yerli yabancı tüm misafirlerimizi dikkati çekiyor ve duyarlılığımızdan dolayı teşekkür alıyoruz. İnşallah yavrular sağlıklı şekilde yuvalarından çıkar ve denize ulaşırlar” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al