Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da hekimlerden darp edilen hekime destek

ANTALYA’NIN KEMER İLÇESİNDE, USULSÜZ RAPOR İSTEYEN HASTASININ TALEBİNİ REDDETMESİ NEDENİYLE DARP EDİLİP, AYAĞI KIRILAN DOKTORUN, ŞÜPHELİSİNİN TUTUKLANMAMASI SAĞLIK CAMİASINDA TEPKİYE NEDEN OLDU.

Antalya’da hekimlerden darp edilen hekime destek
11 Haziran 2018 - 18:38

Antalya’nın Kemer ilçesinde usulsüz rapor istediği doktor talebini reddedince darp eden şüphelinin tutuklanmaması sağlık camiasında tepkiye neden oldu.

Hastası tarafından darp edilerek ayağı kırılan ve Kemer Devlet Hastanesinde tedavisine devam edilen Aile Hekimi Kenan Özgen, Antalya Tabip Odası ve Antalya Aile Hekimleri Derneği yöneticileri, Antalya ve Kemer’deki aile hekimleri, aile sağlığı elemanları tarafından ziyaret edildi. Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Tayyar Asrık, yıllardır sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önlenmenin ilk adımının Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılması olduğunu tekrar ettiklerini hatırlatarak, “Bu yaşadığımız olayda da saldırgan serbest bırakılmıştır. Bu tür saldırı planı olan kişiler biliyorlar ki sonuçta ifadeleri alınacak ve serbest kalacaklar. Bir hekime saldırmayı düşünen kişi bilmelidir ki olayın sonucunda tutuklanacak ve ertelemesiz hapis cezası alacak ancak o zaman caydırıcılıktan söz edilebilir. Bizler bu ve bugüne kadar yaşanan şiddet olaylarını kınıyoruz ve Sağlık Bakanlığı ve devleti yönetenlere bu nedenle kızgın ve kırgın olduğumuzu belirtmek istiyoruz“ dedi.

“Aile sağlığı merkezleri daha tehlikeli”

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursal Şahin de hekime şiddetin çok uzun süredir gündemlerinde olduğunu belirterek, “Kenan arkadaşımız burada çok ciddi bir yaşamsal risk oluşturan şiddetle karşı karşıya kalmıştır. Özellikle bu sağlıkta dönüşüm programı uygulandıktan beri artan sağlık sorunları hekimlerle hastaları karşı karşıya getirdikçe bu şiddetin ivmesi artıyor. Ama Aile Sağlık Merkezindeki arkadaşlarımız ya da acil hekimlerimiz daha çok hastalarla yüz yüze ve belki de Aile Sağlığı Merkezleri yalnızlık dolayısıyla daha fazla tehlike barındırıyor” dedi.

Şahin, Türk Tabipleri Birliği’nin hazırladığı bir yasal düzenleme tasarısı olduğunu, buna göre hekimlere yapılan saldırı yaşamsal risk oluşturuyorsa ve oradaki sağlık hizmetini aksatıyorsa iki kat ceza verilebileceğini anlattı. Hekimlerin görevleri başında uğradıkları saldırıların bir iş kazası olduğunu ifade eden Şahin, “Dolayısıyla sosyal ve bütün haklarıyla cezayi haklarıyla bir iş kazası olarak görülmesini istiyoruz” dedi.

Şahin, görüştükleri Kaymakamlık ve Cumhuriyet Savcılığından olumlu tepkiler aldıklarını belirterek, “Arkadaşımızın yanındayız” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat