Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da solucan gübresi ile tarım uygulaması yapıldı

ANTALYA’NIN SERİK İLÇESİNDE BİR SERADA İLÇE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ KONTROLÜNDE YAPILAN KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCAN GÜBRESİ İLE TARIM UYGULAMANIN İLK SONUÇLARI YERİNDE İNCELENDİ.

Antalya’da solucan gübresi ile tarım uygulaması yapıldı
03 Ekim 2018 - 12:36
banner

Antalya’nın Serik ilçesinde bir serada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolünde kırmızı Kaliforniya solucan gübresi ile yapılan tarım uygulamanın ilk sonuçları yerinde incelendi.

Serik ilçesi Aşağıkocayatak Mahallesi Köseler mevkiinde bir serada 10 Eylül tarihinde yapılan uygulamada serada ekili bulunan bir dönümlük kapya biber fidelerinin yarısında Sultan solucan firması tarafından deneme amaçlı kırmızı Kaliforniya solucan gübresi ile tarım uygulaması yapıldı.

Yapılan uygulama ile ilgili bitkilerin gelişimi ve takip işlemine İlçe Kaymakamı Haluk Şimşek ve Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu ve bölgede bulunan çiftçiler de katıldı.

Serada yapılan uygulama hakkında bilgi veren Solucan Gübresi Üreticisi Barbaros Gülbay, “Tekirdağ’da bu solucan gübrelerini üretmekteyiz. Solucan gübresini tanıtmak için bu bölgede uygulama yapmaktayız. Gübremiz organik gübredir. Hayvan gübresinin değişik yeşilliklerle fermante edip solucanlara yediriyoruz. Solucanlardan çıkan dışkısını gübre olarak uyguluyoruz. Bu bölgede ilk defa uyguluyoruz. Seracı arkadaşlar bu bölgede sürekli kimyasal ürün kullandıkları için bu bölgede bu çalışmayı yaparsak tüm Türkiye’ye yayılacak. Değişik bölgelerde uygulamalar yaptık. Güzel neticeler aldık. Antalya bölgesinde bu gübrenin uygulanmadığını gördük” dedi.

Gülbay, “Bu solucan gübresini Amerikalılar 50 , İsrailliler de 70 yıldır kullanıyor. Kendi ürettikleri organik sebzeleri kendileri yiyor. Bizim ülkemizde ise kimyasal çok fazla olduğu için yarın öbürgün, çoluğumuz ve çocuğumuzun daha sağlıklı büyümesi için ben bu sektöre gönül verdim” ifadelerini kaydetti.

Uygulamada solucan gübresi uygulanan bitkilerin yeşil yaprakları ve köklerinin uygulama yapılmayan bitkilere göre daha fazla geliştiği tespit edildi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -