Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalyalı iş adamı Somali’de batık gemi çıkarıyor

SOMALİ İÇ SAVAŞINDA TERÖR GRUPLARI TARAFINDAN MOGADİŞU LİMANI VE ÇEVRESİNDE BATIRILAN BÜYÜK TONAJLI GEMİLERİN ÇIKARILMASINI ANTALYALI İŞADAMI YAPIYOR.

Antalyalı iş adamı Somali’de batık gemi çıkarıyor
09 Şubat 2018 - 17:19

Somali’de iç savaşta terör grupları tarafından Mogadişu Limanı ve çevresinde batırılan büyük tonajlı gemilerin çıkarılmasını Antalyalı işadamı yapıyor.

Somali’de iç savaş sırasında terör grupları tarafından batırılan gemilerin çıkarılması işini silahlı saldırılardan korktukları gerekçesiyle uluslararası şirketlerin talip olmaması üzerine Antalyalı iş adamı İnanç Kendiroğlu üstlendi.

Vardakosta Deniz ve İnşaat Limited Şirketi sahibi ve Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı İnanç Kendiroğlu, Somali’nin Mogadişu Limanı ve çevresinde ülkedeki iç savaş sırasında terör grupları tarafından batırılan 4 adet büyük tonajlı gemi bulunduğunu söyledi.

Mogadişu Limanı’nın Afrika’nın önemli limanlarından olduğunu belirten Kendiroğlu, batıklar nedeniyle limana büyük tonajlı gemilerin giriş ve çıkış yapamadığını, bu nedenle Somali ekonomisine fazla katkı koyamadığını kaydetti.

“Dünyaca tanınmış uluslararası batık çıkarma”

Şirketlerinin, Somali’deki terör gruplarının saldırılarından korkmaları nedeniyle Mogadişu Limanı ve çevresindeki batık gemilerin çıkarılması işine girmediklerini anlatan Kendiroğlu, 15 milyon dolarlık olan batık gemilerin çıkarılması işine talip olduklarını vurguladı.Mogadişu Limanı ve çevresindeki 4 batık geminin çıkarılması işine 4 ay önce başladıklarını anlatan Kendiroğlu, zaman zaman terör gruplarının devlet güçleriyle giriştikleri saldırılar sırasında iki ateş arasında kaldıklarını bildirdi.

Terör gruplarının da hedefi haline geldiklerini ifade eden Kendiroğlu, “Uluslararası tanınmış firmaların cesaret edemediği batık gemileri çıkarma işine talip olduk. Geçen hafta ekiplerimiz liman çıkışında batıklarda çalışma yaparken yine iki ateş arasında kaldı. Bazı terör grupları Türk firmalarının bölgeyi terk etmesini istiyor ve tehdit ediyor. Magodişu Limanı ve çevresindeki batık gemilerin çıkarılması için toplam 30 kişiden oluşan 3 ayrı ekiple çalışıyoruz. Burada hem batıkları çıkarıyoruz hem de limanın temizlenmesi ve derinleştirilmesi işini yapıyoruz. Buradaki çalışmayı bir yılda tamamlamayı hedefledik. Bu çalışmalar sırasında 15 bin ton atık çıkaracağız” dedi.

“Türk firmaları tehlikeye rağmen burada iş yapıyor”

Somali’de halkın Türk firmalarına ve Türklere çok iyi davrandıkları anlatan Kendiroğlu, “Burada Türkler çok seviliyor. Uluslararası firmalar bu bölgelerde iş yapmak istemiyor. Türk firmaları tehlikeye rağmen burada iş yapıyor. Afrika Birliği Güvenlik güçleri, Bölgedeki güvenlik ile birde kendi güvenlik ekibimiz var. Somali bizim için artık kardeş ülke oldu. Korkumuz olmadan çalışabiliyoruz” diye konuştu.

Mogadişu Limanı ve çevresinde batık gemilerden arındırılması, temizlenmesi, derinleştirilmesi ile birlikte limana yeni rıhtımlar yapılarak büyütüleceğini ifade eden İnanç Kendiroğlu, yaptıkları çalışmanın Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün de (FAO) dikkatini çektiğini söyledi.

Kendiroğlu, FAO’nun, Somali’nin güneyinde yer alan doğal Kismayo Limanı’nda büyük ve küçük birçok batık gemi ile patlayıcı yüklü askeri geminin, petrol ve türevlerinden temizlenip patlayıcılardan arındırılarak çıkarılması işini Vardakosta şirketine yaptırmak istediğini belirterek, bu konudaki girişimlerin devam ettiğini kaydetti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

    ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -