Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ANTBİRLİK son günler yaşanan kötü hava koşulları için çiftçileri uyardı

ANTALYA PAMUK VE NARENCİYE TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ (ANTBİRLİK) GENEL MÜDÜRÜ HASAN YILDIZ, ÜLKE GENELİNDE BU YIL YAŞANAN KÖTÜ HAVA KOŞULLARININ TARIMSAL ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLEDİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ.

ANTBİRLİK son günler yaşanan kötü hava koşulları için çiftçileri uyardı
31 Mayıs 2018 - 13:54

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) kötü hava koşullarının tarımsal üretimi olumsuz yönde etkileyebileceğine dikkat çekerek, başta pamuk üreticisi olmak üzere tüm çiftçileri uyardı.

ANTBİRLİK Genel Müdürü Hasan Yıldız, yaptığı açıklamada ülke genelinde bu yıl yaşanan kötü hava koşullarının tarımsal üretimi olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Yıldız, açıklamasına “Bu yıl ülke genelinde olduğu gibi bölgemizde de mevsimler çok değişken. Soğuk-sıcak, kurak ve yağmurlu geçen dönem içinde arazilerimizde tarım zararlıları ve hastalıklarını daha erken ortaya çıkabilir” diye uyardı.

Üretici dikkatli olsun

Üreticileri daha dikkatli olmalarını isteyen Yıldız, “Hava şartlarından oluşaçak zararlı popülasyon pamuk bitkilerinde daha erken yaşanabilir. Üreticimiz yeşil kurt, beyazsinek, kırmızı örümcek, yeşil sinek ve yaprak bitine karşı dikkatli olsun” dedi. Üreticilerin daha sık ekili arazilerini incelemesini isteyen Yıldız, “Zararlıyı tespit ettikleri anda kooperatiflerimizi veya genel müdürlüğü arayarak bilgilendirip zirat mühendisi desteği istesinler. Zaten bizde mühendislerimize sahadayız” dedi.

Doğal afet uyarısı

Antalyalı çiftçileri tarım zararlıları konusunda uyaran Yıldız doğal felaketlere de dikkat çekti. Yıldız, olumsuz koşullar nedeniyle ani sel baskınları, aşırı dolu yağışlarının yaşandığını ifade etti. Üreticilerin yaşanan olumsuz hava şartlarını gözardı etmesini belirten Yıldız, “Çiftçi mağduriyet yaşamaması için mutlaka ürününü sel, dolu, fırtına, hortum gibi doğal afetlere karşı tarım sigortası yaptırsın. Antbirlik Sigorta olarak hizmetlerindeyiz” diye konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al