Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antik Side Kentsel Tasarım Projesi’ne Kültürel Miras ödülü

MANAVGAT BELEDİYESİ, TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NİN, KÜLTÜREL MİRASI KORUMA VE ÖZENDİRME PROJELERİNİ TEŞVİK ETMEK AMACIYLA DÜZENLEDİĞİ YARIŞMADA, ANTİK SİDE KENTSEL TASARIM PROJESİYLE BAŞARI ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.

Antik Side Kentsel Tasarım Projesi’ne Kültürel Miras ödülü
01 Ekim 2018 - 16:56

Manavgat Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin, kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla düzenlediği yarışmada, Antik Side Kentsel Tasarım Projesiyle başarı ödülüne layık görüldü. Bu yıl 17.’si gerçekleştirilen 123 proje ve uygulamanın katıldığı yarışmada Tarihi Kentler Birliği’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan yarışma jürisi 62 tarihi belediyeden gelen 123 çalışmayı inceledi. TKB Jürisi Manavgat Belediyesi’ne 2 yıldır Side’de hayata geçirdiği Antik Side Kentsel Tasarım Projesi’yle tarih ve kültür mirasının korunması konusunda gösterdiği başarılı faaliyetlerden dolayı ödüllendirdi. Ödülün 15 Kasım’da Antalya Expo Center’da düzenlenecek olan 25. YAPEX Restorasyon Fuarı’nda verileceği açıklandı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Kentsel Tasarım Projeleri ve Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarıyla antik Side’deki 3 bin yıllık tarihin gün yüzüne çıkmasını katkıda bulunmuştu. Yapılan çalışmalar kapsamında Side’nin yolları doğal taşlarla yenilenmiş, aydınlatmalar, yönlendirme levhaları düzenlenmiş, 100’ü aşkın yapının yıkımını yaparak altından tarihi eserlerin çıkarılmasına katkıda bulunmuştu. Side, belediyenin yaptığı çalışmalarla bambaşka güzel bir görünüme bürünmüştü. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir çalışmaya imza atan Başkan Sözen, bu projesiyle çeşitli ödüller de almıştı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat