Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Arveles Nedir? Arveles ne için kullanılır? Arveles ağrı kesicimi?

Arveles nedir? Arveles ne için kullanılır? sorularına yanıt arıyor. Arveles doktorların sıkça reçete ettiği ağrı kesicidir neredeyse, Hayatımızda çeşitli sebeplerden dolayı vücudumuzda ağrılar meydana geliyor, Arveles ağrı kesici ilaçtır.

Arveles Nedir? Arveles ne için kullanılır? Arveles ağrı kesicimi?
05 Ocak 2022 - 10:24

Arveles, doktorlar tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Doktor yazmadan kullanılması sakıncalı olabilmektedir. Arveles, kas-iskelet sistemi ağrıları, adet ağrısı, diş ağrısı gibi kısa süreli ağrıların tedavisinde kullanılır. Her ilaçta olduğu gibi bazı yan etkileri olabilir. Arvelesi kullanmadan kullanma talimatını dikkatli okumalısınız.

ARVELES NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR?

Arveles, etken maddesi deksketoprofen olan NSAİİ grubu bir ağrı kesicidir. Tablet ve ampul formları vardır. Tablet formu, osteoartrit, romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi kas-iskelet sistemi ağrıları, adet ağrısı, diş ağrısı gibi kısa süreli ağrıların tedavisinde kullanılır. Ampul formu ise ameliyat sonrası ağrı, şiddetli böbrek ağrısı ve bel ağrısı gibi orta veya şiddetli ağrıların tedavisinde tercih edilir.

Arveles uzun süreli kullanıma uygun bir ilaç değildir. Yan etkilerini en aza indirebilmek için etkili olduğu en düşük dozda kullanılmalı ve ağrı azaldığında kullanımı sonlandırılmalıdır. Ampul formunda en yaygın yan etki enjeksiyon bölgesinde ağrı, ya da kızarıklıktır. Mide bulantısı, karın ağrısı, ishal ve hazımsızlık her iki formda da görülebilir. Arveles’i doktor izni ve önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Formülü:

Her bir tablet: 25 mg deksketoprofen (INN)’e eşdeğer 36.9 mg deksketoprofen trometamol ve titanyum dioksit (E 171) içerir.

ARVELES® Kullanmaması gereken hastalar ;

 • Deksketoprofene, diğer NSA’lara veya üründeki herhangi bir yardımcı maddeye karşı daha önce duyarlılığı olan hastalar,
 • Benzer etkili (örn. aspirin veya diger NSA’lar) bilesiklerin astım, bronkospazm, akut rinit krizlerine yol açtığı veya nazal polipler, ürtiker veya anjiyonörotik ödeme neden olduğu hastalar,
 • Aktif veya şüpheli gastrointestinal ülseri olan veya gastrointestinal ülser veya kronik dispepsi hikayesi olan hastalar,
 • Aktif kanamaları veya kanama bozukluğu olan hastalar,
 • Crohn hastalığı veya ülseratif koliti olan hastalar,
 • Şiddetli kalp yetersizliği olan hastalar,
 • Orta veya şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalar,
 • Şiddetli karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalar,
 • Hemorajik diatezi veya diğer pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar,
 • Gebelik ve laktasyon dönemlerinde.

Arveles Yan Etkileri Nelerdir?

Arveles kimi durumlarda yan etki gösterebilir. Yan etkilerini ise şöyle listeleyebiliriz:

 • Klinik araştırmalarda yan etkileri kusma ve bulantı olarak tespit edilmiştir.
 • En sık görülen yan etkileri mide bulantısı, karın ağrısı, ishal ve sindirim sorunlarıdır.
 • Nadir de olsa baş dönmesi, halsizlik, uyku düzensizliği, kalp çarpıntısı, kızarma, kabızlık, mide sorunları, ağız kuruluğu, yorgunluk ve ateş, keyifsizlik ve titreme de görülebilir.
 • Çok seyrek olarak; alerji, ciltte görülen yaralar, yüz ve boğazda şişme, hava yolunun daralması ile nefes almada zorlanma, düşük kan basıncı, hızlı kalp atışı, karaciğer hücre hasarı, kulaklarda çınlama, deride hassasiyet, kaşınma ve böbrek sorunları, vücut ağrısı, sık sık idrara çıkma ve ışığa karşı duyarlılık çok nadir görülebilir.
 • Ayrıca Arveles alkol ile beraber alındığında mide kanaması riski oluşturabilir. Sindirim sistemini de yavaşlatarak, yan etkilerini daha da şiddetlendirecektir.

Arveles’i kullandığı zaman zararını görecek kişiler bulunmaktadır. Bu durum yaşa ve çeşitli hastalıklara bağlıdır.

Arveles Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Kendinizi biraz yorgun ve ağrı içinde hissettiğinizde bir anda Arveles kullanmak istersiniz değil mi? İşte bu yanlış davranışa son vermek için şimdi size anlatacağımız bilgileri can kulağı ile dinlemelisiniz.

Her ne kadar toplumda her türlü ağrı için herhangi bir ağrı kesici kullanılsa da; uzmanlar kesinlikle doktor onayı olmadan ilaç kullanılmasını tavsiye etmiyor. Bilinçsiz ilaç kullanımından bir süre sonra ya karaciğer ya da böbrekler iflas edecek konuma geliyor.

Hafif rahatsızlıklar için yaygın olarak bilinen Arveles kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse şu derlemeyi ekleyebiliriz.

 • Arveles erişkin kişilerde kas ve kemik ağrıları için kullanılmaktadır.
 • Arveles doz belirlemesi uzman yönlendirmesi ile olur. İlaç propektüsünde de gerekli yönlendirmeler bulunmaktadır.
 • Arveles adet kanamasını keser mi diye soracak olursanız; kanamayı değil sadece ağrıyı kesecektir. Ağrılı regl dönemleri için doktorların tavsiye ettiği bir ağrı kesicidir.
 • Arveles adet keser mi diye şüpheleniyorsanız adetinizin kesilmesinin yaşadığınız hastalık, rahatsızlık ile birlikte gelişebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.
 • Diş ağrılarının tedavisinde de Arveles’i tercih edebilirsiniz.
 • Arveles migren tedavisinde kullanır mı diye düşünebilirsiniz. İlaç prospektüsü incelendiğinde kullanım alanları için böyle bir ibare görülmez. Fakat kimi doktorlar hafif ağrıları dindirmesi amacıyla tavsiye ediyor. Bu konuda da doktor onayı şart olacaktır!
 • Arveles koronavirüs için aşı etkisini azaltır mı ya da arveles covid arasında nasıl bir bağlantı vardır gibi sorular, bu hastalıkla ilgili birçok konuda olduğu gibi henüz kesin yanıtı olan sorular değildir.
 • Pandemi döneminde vücudun direncini doğal yollarla güçlendirmek yapılabilecek en öncelikli ihtiyaçtır.

Arveles’i eczanelerden reçetesiz alabiliyorsunuz. Fakat bu durum sizin sağlığınızı tehdit etmekte. Ağrılı günler içindeyseniz; en iyisi aile hekiminizin onayı olarak kullanmalısınız. Bir reçete ve uzman kontrolünde ile Arveles’i yaş ve rahatsızlığınıza göre kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr