Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Asit Pompası ve Sızdırmazlık Elemanları Çözümleri TPM Mühendislik Kalitesini Yakalayın

Asit Pompası ve Sızdırmazlık Elemanları Çözümleri TPM Mühendislik Kalitesini Yakalayın
25 Ekim 2022 - 15:46

Asit Pompası ve Sızdırmazlık Elemanları Çözümleri TPM Mühendislik Kalitesini Yakalayın

Günümüzde pek çok farklı endüstride kullanımına ihtiyaç duyulan etkili çözümlerden biri asit pompası çeşitleridir. Bunun nedeni asit pompası çeşitlerinin pek çok farklı endüstriyel üretim sürecinde kullanıma uygun olmasıdır. Sektörünün lider ismi TPM Mühendislik farklı ihtiyaçları en yüksek performansla karşılamaya yönelik sızdırmazlık elemanları ve asit pompası çözümleri ile müşterilerinin iş süreçlerini kolaylaştırmakta, optimum fayda sağlayarak kalitenin artmasına katkıda bulunmaktadır. Siz de asit pompası, sızdırmazlık elemanları ve diğer ihtiyaçlarınız ile ilgili olarak TPM Mühendislik ile iletişime geçebilir, kaliteye ulaşmak için TPM Mühendislik deneyiminden ve uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

Likit formdaki akışkanların bir yerden bir başka yere taşınması noktasında pompalardan faydalanılması gerekir. Pompalar otomotivden iklimlendirmeye, tarımdan mekanik tesisatlara, tıptan petrol ve doğalgaz endüstrisine kadar son derece geniş bir alanda kullanılırlar. Hemen her teknik uygulamada kullanılan pompaların kullanım amaçlarına ve bulundukları yere göre farklı çalışma prensiplerine sahip olacak şekilde üretilmesi mümkündür.

Genellikle dişli, pistonlu ya da rotorlu olan pompalar farklı kapasitelere sahiptir. Bu nedenle sisteme ilettikleri sıvı miktarı ile bu sıvının ne kadar basınçlandırıldığı değişebilir. Bunlara ek olarak sıvının cinsine ve özelliklerine göre de sınıflandırma yapılabilir. Bu doğrultuda su, solvent, asit, yağ ve ilaç gibi farklı sıvı türlerinde kullanıma yönelik olarak farklı şekilde tasarlanan pompaların da üretimi söz konusudur. Asit pompası kullanılacak madde asit ya da asit türevi bir sıvı olduğu durumlarda tercih edilir.

Asit Pompası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Asit pompası asidik özelliklere sahip olan sıvıların bir yerden bir başka yere aktarımı veya sirküle edilmesi amacıyla kullanılır. Malzeme seçiminin ve mekanik tasarımın kullanılacak olan aside özel olarak yapılması asit pompası çeşitlerinin en önemli özelliğidir. Asitlerin genel anlamda aşındırıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle pompa içinde asidin temas ettiği yerlerde kullanılan malzemeler aside dirençli olmalıdır.

Bu nedenle asit pompası kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında asit pompası tasarımında kullanılan malzemelerin özellikleri gelir. Bu kapsamda asit pompası çeşitlerinin sahip olduğu gövde, fan, şaft, yatak ve sızdırmazlık elemanları ayrı ayrı incelenmelidir. Asit pompalarının gövdelerinde ve fanlarında çoğunlukla polivinilidenflorit (PVDF) ve polipropilen (PP) malzeme kullanılmaktadır. Sıvı teması bulunan yüzeylerde ise O-Ring elemanları için Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) veya Viton malzeme kullanılmaktadır. Alüminyum oksit kullanımı çoğunlukla pompa şaftlarında söz konusu olmaktadır. Asit pompası modellerinin içinde bulunan yatakların malzemesi için PTFE (teflon) kullanımı tercih edilmektedir.

Asit pompalarının kendi içlerinde çalışma prensiplerine göre farklılaşan alt kategorileri vardır. Farklı çeşit asit pompalarının hemen hepsinde gövde malzemesi termoplastikten üretilir. Bu pompalar salmastralı ya da manyetik kaplinli olarak çalışabilirler. Diğer yandan daldırma tip pompa türleri de bulunur. Salmastralı modellerde ilave sızdırmazlık elemanı kullanımına ihtiyaç duyulur. Manyetik kaplinli pompalarda sızıntı riski daha düşüktür. Bu nedenle salmastralı modellere karşı iyi bir alternatif olma özelliğine sahiptirler.

Genellikle tehlikeli sınıfa giren ve agresif etkiye sahip olan sıvılar asit pompası kullanım alanları arasında yer almaktadır. Bu sıvıların kullanılmakta olduğu tüm kimyasal proseslerde asit pompası kullanımı mümkündür. Özellikle NaOH, sodyum hidroksit veya kostik olmak üzere bazik ve asidik özelliğe sahip sıvılar, her tür solvent ve kimyasal, deniz suyu/tuzlu su, ilaç yapımında kullanılan ham maddeler, korozif etki yaratabilen her tür sıvı, kimyasal sıvılar taşıyan tankerler ile arıtma tesislerindeki sıvıların transferleri, sirkülasyonları ya da filtrasyonları asit pompalarının kullanım alanları arasında sayılabilmektedir.

Plastik asit pompası çeşitleri su arıtma ve havuz sistemlerinin yanı sıra pek çok endüstri alanında taşıma ve dozajlama ilemlerinde kullanılabilir. Asit pompaları sayesinde sıvıların bir yerden bir başka yere taşınması güvenli ve konforlu bir süreç haline gelir. Pompalar sayesinde pek çok akışkan saf ve çözelti olarak sağlanabilir. Kullanım amaçlarına, taşıma güçlerine ve taşınacak maddelerin türüne göre pompaların farklı türleri olduğundan her uygulama özelinde seçim yapılabilmektedir. Bu türlerden biri olan asit pompası, taşınması gereken likit madde asit ya da asit çözeltisi olduğu durumlarda kullanılır. Plastik asit pompaları farklı kullanım alanlarına uyumlu oldukları için son derece sık kullanılan asit pompası çeşitlerinden biridir.

Plastik asit pompaları asit özelliği taşıyan her tür sıvının istenilen bir ortamdan bir başka ortama taşınmasını ya da bir hat içinde sirkülasyon halinde hareket edilmesini gerektiren durumlarda kullanıma uygundur. Plastik asit pompası asitli maddelere karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu sayede asitlerin taşınması için gerekli gücü barındırır ve üst düzey performans sergiler.  Asit pompalarının diğer pompa türleri ile aralarındaki fark bu noktada ortaya çıkar.

Plastik asit pompalarının diğer asit pompası türlerinden ayrılmasını sağlayan diğer bir etken hava ve su sızdırmazlığı konusunda maksimum güvenlik sunabilecek şekilde tasarlanması ve üretilmesidir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat