Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

ATSO Tarım Kümesi Antalya firmalarını yeni pazarlarla buluşturdu

ATSO BAŞKANI DAVUT ÇETİN, ATSO YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÖMER DİNÇ(FOTOGRAFTA) VE PROJEYE KATILAN FİRMA TEMSİLCİLERİ, KAPANIŞ TOPLANTISINDA ANTALYA’DAKİ EKONOMİ MUHABİRLERİYLE BİR ARAYA GELEREK, PROJE BOYUNCA EDİNDİKLERİ DENEYİMLERİ PAYLAŞTI.

ATSO Tarım Kümesi Antalya firmalarını yeni pazarlarla buluşturdu
13 Aralık 2017 - 16:27
banner

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından, Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği (UR-GE) kapsamında 2014 yılından bu yana yürütülmekte olan “ATSO Tarım Kümesi Projesi” başarıyla sona erdi. ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç ve projeye katılan firma temsilcileri, kapanış toplantısında Antalya’daki ekonomi muhabirleriyle bir araya gelerek, proje boyunca edindikleri deneyimleri paylaştı.

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından Yapı, Gıda ve Tarım sektörlerine yönelik gerçekleştirilen URGE Projeleri’nin Türkiye’ye örnek olduğunu ve Ekonomi Bakanlığı tarafından da diğer kentlere örnek gösterildiğini söyledi. ATSO Yapı ve Gıda Kümesi’nden sonra Tarım Kümesi’nin de başarıyla sona erdiğini belirten Davut Çetin, “Çalışmalarımızın karşılığını aldık. Bugüne kadar hiç ihracat yapmamış firmalarımız ihracata başladı. Dış ticaret birimi olmayan firmalar bu alanda kendilerini geliştirdi. Mevcutta ihracat yapan firmalarımız da pazarlarına yeni yurtdışı pazarlar eklediler. Proje vesilesiyle Afganistan, Pakistan, Tunus, Vietnam’a ihracata başlayan firmalarız oldu. Firmalarımızın birçok ülkede görüşmeleri devam ediyor. Ama bence bu projenin en önemli katkısı firmalarımızın ortak hareket etme kültürünün gelişmesi oldu. URGE Projesi sayesinde aynı sektörden insanlar bir araya geldi; Türkiye olarak buna çok ihtiyacımız var, bu kültürün devam etmesi lazım” dedi.

Yeni URGE Projeleri Yolda

URGE Projelerinin elde ettiği başarı ve sinerji üzerine “ATSO Dış Ticaret Kulübü”nü hayata geçirdiklerini anlatan Davut Çetin, önümüzdeki dönemde farklı sektörlerde kümelenme projelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladıklarını ve yakında kamuoyuna açıklayacaklarını kaydetti.

ATSO Başkanı Davut Çetin, 2014 yılında başlayan ve bu yıl tamamlanan “ATSO Tarım Kümesi Projesi”nde ihtiyaç analizi çalışması ve 2 adet eğitim faaliyetinden sonra Tunus, Çin, Vietnam, Tayland ve Brezilya pazarlarına yurtdışı pazarlama organizasyonları düzenlendiğini, toplam 1,3 milyonluk proje maliyetinin 1 milyon lirasınınEkonomi Bakanlığı tarafından desteklendiğini söyledi.

Uzak Pazarları Keşfettiler

Davut Çetin, “ATSO Tarım Kümesi ile yurtdışı pazarlarda firmalarımızın tek başına gitmekte zorlandığı pazarlara gidildi. Tunus’un başkenti Tunus’ta düzenlenen SİAMAP Tarım Fuarı’na, Çin’in Şanghay şehrindeki CAC 2016 Tarım Kimyasalları Fuarı’na, Tayland’ın Bangkok kentinde düzenlenen SIMA ASEAN Thailand 2016 Tarım Fuarı’na katılım sağlandı. Küme firmaları Vietnam’ın HoChiMinh Kenti’nde ikili iş görüşmelerinde bulundu. Son olarak 30 Nisan – 7 Mayıs 2017 tarihlerinde Brezilya’nın RibeiraoPreto kentinde gerçekleştirilen Agrishow 2017 Uluslararası Tarım Teknolojileri Fuarı’na katılarak temaslarda bulundular. Tüm bu çalışmalara Ekonomi Bakanlığı tarafından yüzde 75’lik bir destek sağlandı. ATSO bu yüzde 75’lik desteğin ön finansmanını üstlendi. Harcamaların yüzde 25’i ise proje katılımcısı firmalar tarafından finanse edildi” bilgisini verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

    php shellshell downloadTürk Takipçi

    Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

    Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co