Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Azotlu Gübre Nedir?

Azotlu Gübre Nedir?

Azotlu Gübre Nedir?
23 Şubat 2022 - 16:32

Azotlu Gübre Nedir?

Bitkiler sağlıklı büyümek için topraktan bazı maddeleri kökleriyle emerler. Ama gelişimlerini desteklemek ve sağlıklı olmalarını sağlamak için destek olmalıdır. Bu destek maddelerinden biri de azotlu gübre olmaktadır.

Azot tüm canlıların ihtiyacı olan bir maddedir, havada da bol olarak vardır ama bitki tarafından havadaki şekli kullanılamaz. Çeşitli formları gübre olarak bitki sağlığı için verilmektedir. Verildikten sonra buharlaşarak havaya karışmaması için sulama yapılarak toprağa alt katmanlarına inmesi sağlanır.

Azotlu Gübre Ne İşe Yarar?

Bu tür gübreler bitkinin hızlı olarak köklerinin gelişmesini sağlamaktadır. Kökleri gelişen bitkiler topraktan suyu ve gerekli maddeleri kolayca ve hızla alır. Bitkinin gelişimi hızlı ve sağlıklı olur. Bütün ekinler, sebze ve meyveler azotlu gübreye gereksinim duyar. Köklenme dışında yapraklanmayı da sağlar. Tahıllarda kardeşlenme için de azot gerekmektedir.

Azotlu Gübre Çeşitleri

 Amonyum Sülfat: Şeklinin benzemesi yüzünden şeker gübre olarak adlandırılan% 21 azot ile %24 kükürt içerikli gübre kireçli topraklarda çok iyi sonuçlar verir. Bitkinin kükürt gereksinimi de sağlanmış olur.

Amonyum Nitrat: İçeriğinin kolay patlaması sebebi ile denetimli olarak satışı yapılabilmektedir. Damlama sulama alanlarında su ile kullanılabilmektedir.

Üre: Bitki gelişimini tüm dönemlerinde hızlandırır. Fotosenteze yardımcı olur azotlu gübre formudur.  Ürünler için geniş bilgi amaçlı https://www.hortiturkey.com/yazilar/azotlu-gubre-nedir linkine bakabilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat