Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Balbey Muhtarının isyanı

KENTİN EN ESKİ YERLEŞİM YERLERİNDEN OLAN BİRÇOK TARİHİ YAPIYI BARINDIRAN BALBEY’İ KENTİN İKİNCİ KALEİÇİ’Sİ YAPMAK İÇİN KOLLARI SIVAYAN ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ANTALYA KİMLİĞİNİ TEMSİL EDEN BALBEY’İ YENİDEN ORTAYA ÇIKARACAK, ÖZEL BİR KENTSEL YENİLEME PROJESİ BAŞLATTI. YAKLAŞIK 16 HEKTARLIK BİR ALANDA GERÇEKLEŞECEK PROJE, BALBEY, YÜKSEKALAN VE TAHILPAZARI MAHALLELERİNİ KAPSIYOR. BİR SIT ALANI OLAN BALBEY’DE, 2 ADET ANIT ESER (CAMİ-MESCİT), 3 ADET SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ ÇEŞME VE 42 ADET SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ YAPI OLMAKLA BİRLİKTE, TOPLAMDA 47 ADET TESCİLLİ TAŞINMAZ BULUNUYOR.

Balbey Muhtarının isyanı
10 Şubat 2018 - 17:06
banner

Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin Balbey’i Antalya’nın ikinci Kaleiçi’ semti yapacak çalışmayla ilgili olumsuz yorumlara isyan etti. Uyaroğlu, “Her kafadan bir ses çıkıyor. Alçaktan bir helikopter uçuyor, işte bak içinde Ali Ağaoğlu var mahalleyi satın almaya geldi deniyor. Yok böyle bir şey, inanılmaz şehir efsaneleri var” dedi.

“61 senede 7 proje gördük , hiçbirinde hedefe bukadar yaklaşmadık

Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, Balbey Projesi ile ilgili yalan yanlış söylemlerle kamuoyunu yanıltmaya çalışanlara isyan etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Balbey Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili mahalle sakinleriyle yaptığı bilgilendirme toplantısında söz alan Uyaroğlu, “Menderes Başkanıma ve ekibine teşekkür ediyorum. Çünkü Balbey Mahallemiz 1957 yılından bugüne 61 senelik koca bir ömür içerisinde 7 tane plan proje görmüş ama hiçbirinde bu kadar hedefe yakın olamamıştı. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değildir” dedi.

“Tapularımız elimizde”

“Her kafadan bir ses çıkıyor” diyen Abdullah Uyaroğlu, “Alçaktan bir helikopter uçuyor. İşte bak içinde Ali Ağaoğlu var, mahalleyi satın almaya geldi deniyor. Yok, böyle bir şey, daha da çirkinleşerek, ona peşkeş çekilecek diyenler bile var. O da yetmiyor, zorla imzalar alınıyor, atılan her imza bağlayıcıdır, daha sonra hiçbir hakkımız kalmayacak diyorlar. İnanılmaz şehir efsaneleriyle bugünlere kadar geldik. Tapularımız elimizde” ifadelerini kullandı.

“Mahallenin hali içler acısı”

Mahallenin şu anki halinin içler acısı olduğunu belirten Uyaroğlu, “Mahallemizde 12 adet çöp depolama mekanı, hurdacılar , geri dönüşümcüler var. Biz kimsenin ekmeği ile oynamayız. Bizim çöplerimizi toplayıp ayrıştırarak ekonomiye kazandırıyorlar ama bu işin yeri bizim Balbey Mahallemiz olmamalı. Bu arkadaşlara mahalle dışında uygun bir yer gösterilmeli. Çünkü bu iş hırsızlık ve her türlü olaya açık bir iş kolu olabilir. Buralar güzelleştikten sonra elbette bu insanlar da gösterilen yerlerde mutlu mesut yaşayacaklar” diye konuştu.

“Menderes Başkanın sözü var”

Balbey’de mülkü olan olmayan herkesin ‘Muhtarım ne olacak Balbey’in hali’ dediğini anlatan Muhtar Abdullah Uyaroğlu, şunları dile getirdi: “Balbey’in hali ne olacak diyenlere ben de az sabredin, kolay değil. 399 parsel sahibi var. Bunun karşısında muhatap sayısı kanuni mirasçılarla birlikte 2 bin kişiye yaklaşıyor. İlmek ilmek halı dokur gibi hassas bir çalışmayla ilerlemek elbette kolay olmuyor. Kimse mağdur edilmeyecek diyorum. Çünkü Menderes Başkanımın sözü var diyorum. Basit bir örnek vermek gerekirse diyelim 200 metrekare bir yeriniz var. İçinde eviniz var. Oğlunuz evleniyor, üzerine bir kat çıkıyorsunuz, muhtemelen ruhsatsız. Kızınız evleniyor bahçenin köşesine bir ev yapıyorsunuz, ruhsatsız. İmkânlarınız kısıtlı, 2 göz oda yapayım da kiraya vereyim diyorsunuz. Masa başında düşününce 4 tane evim var diyorsunuz oysa bir tane ruhsatlı eviniz var. İşte bunlar büyük sıkıntı ama bunlar da çözülecek.”

Ortalığı karıştıranlara fırsat vermeyelim

Balbey Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili önce gün mahallelilere yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik’ diyerek, en fazla mutabakat izni veren ada üzerinde çalışmaya yakında başlayacaklarını ve inşaatın da Büyükşehir tarafından yapılacağını söylemişti. Türel, Balbey halkına, ortalık karıştıranlara fırsat vermeyin çağrısı yapmıştı.

Antalya’nın ikinci Kaleiçi olacak

Kentin en eski yerleşim yerlerinden olan birçok tarihi yapıyı barındıran Balbey’i kentin ikinci Kaleiçi’si yapmak için kolları sıvayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya kimliğini temsil eden Balbey’i yeniden ortaya çıkaracak, özel bir kentsel yenileme projesi başlattı. Yaklaşık 16 hektarlık bir alanda gerçekleşecek proje, Balbey, Yüksekalan ve Tahılpazarı mahallelerini kapsıyor. Bir SIT alanı olan Balbey’de, 2 adet anıt eser (cami-mescit), 3 adet sivil mimarlık örneği çeşme ve 42 adet sivil mimarlık örneği yapı olmakla birlikte, toplamda 47 adet tescilli taşınmaz bulunuyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -