Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Başkan Türel, üniversite öğrencileriyle buluştu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) düzenlediği “Zoru Başaranlar” adlı söyleşinin konuğu oldu.

Başkan Türel, üniversite öğrencileriyle buluştu
08 Aralık 2017 - 13:32

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) düzenlediği “Zoru Başaranlar” adlı söyleşinin konuğu oldu. Türel, özel yaşamından, belediye başkanlığına, Antalya’ya yapılan hizmetlerden, gelecek hedeflerine, öğrencilerle sohbet etti, soruları yanıtladı.

Kredi Yurtlar Kurumu’nun bilgi birikim ve tecrübeleriyle öğrencilere örnek teşkil edecek isimleri ağırladığı ‘Zoru Başaranlar Kariyer Programı’nın konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleşen söyleşiye KYK İl Müdürü Turgut Erşan, yurt müdürleri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Konuşmasına kısaca hayat hikayesinden bahsederek başlayan Menderes Türel, “Ben Antalya’da doğmuş, Kaleiçi’n Barbaros Mahallesindenim. Antalya Lisesi mezunuyum, liseye kadar eğitim hayatımı Antalya’da tamamladım. Daha sonrasında İngiltere’de gazetecilik eğitimi aldım. Erken yaşlarda mesleğe atıldım. Antalya’da yerel ofset gazeteyi çıkaran ilk gazeteciyim. Antalya basın tarihi yazılırsa, Antalya’nın ilk ofset gazetesini çıkaran gazeteci olarak basın tarihinde küçük de bir not olarak belki yerimiz olacaktır diye düşünüyorum. Programımızın ismi ‘Zoru Başaranlar’, biz zoru başardık mı başarmadık mı bilmiyoruz onu 2019’da göreceğiz” dedi.

Genç yaşta gelen başarı

Türkiye ortalamalarına göre en genç Ticaret Sanayi Odası Başkanlığı ve ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Antalya’daki çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başkan Türel, “Erken yaşlarda gazeteci olarak memleketimize, Antalya’mıza hizmet etmeye çalıştık. Daha sonrasında ATSO üyeliği ve başkanlığına 37 yaşında seçildim. 39 yaşında da Türkiye’nin en genç Büyükşehir Belediye Başkanlarından biri oldum. 5 senelik bir belediye başkanlığı dönemim var. Ondan sonrasında 2009’da seçimleri kaybettikten sonra 1-2 senelik yine gazeteci olarak İstanbul’da büyük bir medya grubunun CEO’luğunu yürüttüm.”

Antalya’yı yeniden kazandı

Başkan Menderes Türel, “2011 seçimlerinde milletvekili seçilmek kaydıyla, onun hemen akabinde de Türkiye’deki bütün yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini yürütüyorken yerel seçimler geldi. Antalya’ya yeniden Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak döndüm ve yeniden kazanmak nasip oldu. 2014 senesinde ikinci dönem belediye başkanlığı için yine halkımızın teveccühü ile göreve başladım. Türkiye’de seçim kaybettikten sonra yeniden seçilen tek büyükşehir belediye başkanı şahsım oluyor. Genellikle Büyükşehir Belediye Başkanları bir kez seçim kaybettiklerinde bir daha iflah olmuyorlar. Tabi bunun istisnası Sayın Cumhurbaşkanımız. Ama o da Büyükşehir Belediye Başkanlığından ayrıldıktan sonra yeniden aday olmamış, tekrar seçilme şansı olmamış o genel siyasette ülkemize hizmet etme noktasında bir tercihte bulunmuş. O yüzden ben Türkiye’de seçim kaybettikten sonra yeniden seçim kazanan tek Büyükşehir Belediye başkanı olarak tarihteki yerimi koruyorum” diye konuştu.

Hizmette amaç gönülleri kazanmak

Hizmette yeterliliğin önemine vurgu yapan Türel, “Burada fevkalade güzel, çağdaş bir üniversitede öğrenim görüyorsunuz. Üniversiteyi Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapmış olabilirdik. Ancak üniversite yapmaktan öte belediyenin kampusun içerisine katmış olduğu otobüsler daha çok gönlünüzü kazanan bir hizmet oluyor. Bu daha akılda kalan bir hizmet oluyor. Dolayısı ile belki otobüs ile üniversiteye kavşaklardan geçerek trafikte daha az bekleyerek geliyorken sizi o otobüs kampusun kapısında bırakırsa o zaman o yeterlilik olmuyor. O kavşakları yapmak gereklilik, yeterlilik ise sizin gönlünüzün rızasını kazanmak. O otobüsü 2 kilometre daha kampusun içine kadar götürmek yeterlilik sınıfına giriyor. Sizlerin ulaşım hizmetinden faydalanmanızın yanı sıra yeterliliği de sağlamayı amaçlıyoruz. Bir hizmetten duyulan memnuniyeti beklenenden fazlasını vermek diye ifade ediyoruz. Biz bunu sağlamaya uğraşıyoruz” dedi.

Başkan Menderes Türel, ilk döneminde eski valilik binasının yıkılarak Cumhuriyet Meydanı’nı genişletme projesinde yaşanan bir anısını öğrencilerle paylaştı. Türel şunları anlattı:

“Antalya’da eski valilik binasının yıkımı 30-40 senelik hep hayal görülmüş bir mesele. Burayı kimse yıkamaz deniyor. Biz de yıkım işlemlerine başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nı adına yakışır bir hale getireceğiz. Proje sonrası Cumhuriyet Meydanı 4 dönümden 24 dönüme çıkarttık. Ben de şantiye gezmeye bayılırım. Bir yaşlı teyzemiz geldi. Evladım sana teşekkür ederiz dedi. Rica ederiz teyze bir hayal daha gerçek oluyor falan dedim. ‘Yok evladım sana burayı yıkıyorsun diye teşekkür ettiğim falan yok, yıkıyorken toz olmasın diye şu itfaiyeleri getirmişsin su tutuyorlar ya işte ondan teşekkür ediyorum sana’ dedi. İşte memnuniyet bu. Yani yeterlilik dediğimiz hadise de bu. Dolayısıyla beklenenden fazlasını yapmak, memnuniyet, belediyecilikte de gereklilikten sonraki yeterliliği ifade ediyor.”

Antalya’yı zenginleştirecek projeler

Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanan projelerin şehrin kalkınmasına, zenginleşmesine ve istihdam olanaklarına ciddi katkı sağlayacağını ifade eden Türel, “Bugün Antalya’da kartpostalları süsleyecek adeta farklı bir Konyaaltı sahili, Yat limanları yapmaya çalışıyoruz. Kruvaziyer limanları yapmaya çalışıyoruz. Boğaçayı projesi 1 katrilyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz. Bir kere ekonomik katma değeri var. Çünkü orada o yatırıma harcanan para Antalya ekonomisi içerisinde kalacak bir para ve o Antalya’nın zenginleşmesine katkı sağlayacak bir proje” şeklinde konuştu.

Boğaçayı ile 10 bin kişi iş sahibi olacak

Ekonominin yatırımla büyüdüğüne dikkati çeken Türel, “Bu yatırımlar Antalya’nın zenginleşmesine vesile olacak yatırımlar. Ben diyorum ki içinde 10 bin kişi iş sahibi olacak. O yüzden Boğaçayı projesini Antalya’da bir gecekondu mahallesi sakini kardeşimizin dahi istifade edebileceği bir proje. Neden? Orada iş sahibi olduğunda mahallesindeki marketten gidip alışverişini yaparak o mahalledeki marketin de zenginleşmesini sağlayacak. Tabi Antalya’da bu arada artık gece kondu mahallesi kalmadı ama bu klasik bir deyim diye bunu anlatıyorum ve şükürler olsun geçmişte gecekondulaşan Antalya kentsel dönüşüm projelerimizle farklı artık çağdaş, depreme dayanıklı, akıllı şehir projeye dönüşüyor. İşte şimdi Kepez kentsel dönüşüm tasarım projemiz çok önemli bir destek aldı. Orada tam bir akıllı şehir uygulamasını gerçekleştiriyoruz. 5 bin tane gecekonduyu yıktık. Ve şimdi onları en çağdaş en modern birer konuta dönüştürmek suretiyle hak sahiplerine teslim edeceğiz ve akıllı şehir uygulamasının en güzel örneklerini orada sergileyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Akıllı şehir Antalya

Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’nde akıllı şehir uygulamalarının yer alacağını belirten Menderes Türel, “Uygulamaların içerisinde birçok bileşen var. Ama bunun trafik uygulamalarından tutun, geri dönüşüm, enerjiye kadar hatta sulama sistemlerine kadar akıllı şehircilik uygulamaları var. Sulama sisteminde akıllı şehircilik yok mu var. Bugün nasıl uygulanıyor saat ayarlı uygulanıyor. Saati ayarlıyorsunuz saat 3 ile 5 arası sulama açılacak, 8 ile 10 arası yeniden açılacak. Şimdi artık bu kalktı. Bunların hepsi akıllı şehir bileşenleri aynı zamanda ekonomiye katkı sağlayan unsurlar. Şimdi artık akıllı şehircilikte sulama toprağın rutubeti ile açılan sulama sistemlerini kapsıyor. Artık saat ayarlarını kapsayan sulama sistemleri kalkıyor akılı şehircilikte. Şimdi saat ayarları olsa sulama sistemlerinde sulamayı açtı 5 dakika sonra yağmur yağdı. Ona gerek var mıydı, yoktu. Ama şimdi toprağın içindeki nem oranı o toprak kurumaya başladığında sistemi açacak şekilde düzenlenebiliyor. Akıllı şehircilik uygulamalarının en güzel en son örneklerinin sergilendiği bir Antalya’yı konuşuyoruz” diye konuştu.

Türel, Antalya’da uygulanacak akıllı şehirler projesini Almanya ve İspanya’dan belediyelerle ortak yürüttüklerini belirterek şunları söyledi; “Projemizin sergilendiği Avrupa Birliğine üç belediye Dresden Belediyesi Almanya’dan, Valencia Belediyesi İspanyada, bir de Antalya Belediyesi ortak bir proje olarak sunduk, 2 hafta önce ispanyadaydım. Üç belediye başkanı bir araya geldik. Yaklaşık 17 milyon liralık bir hibe destek yani karşılıksız destek almayı başardık. Şimdi bu üç belediye bu akıllı şehir uygulamaları kapsamında 5 buçuk milyon lira civarında paylaşmak suretiyle projemizin içerisinde kullanabileceğiz. Fark oluşturursanız fark ediliyorsunuz. Bütün gayret bence bu olmalı.”

İşimizi tam yapıyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı sosyal projelere de değinen Türel, “Antalya’nın en büyük okulu, üniversiteleri saymıyorum, Antalya Büyükşehir Belediyesi çünkü ASMEK kursları. Sezonda aşağı yukarı 80 bin kişi mesleki edinme kursunu sağlıyor ve burada üniversitelerde elde edemediği mesleki eğitimi pratik bir eğitimle belki koluna altın bilezik olacak şekle dönüştürebiliyor. AKBEM’lerimiz öğrencilerimizi sınava hazırlayan eğitim kurumlarımız. ASFİM’lerimiz var spor merkezlerimiz, fitness merkezlerimiz ücretsiz ve yılda 140 bin kişi buralarda spor yapıyor. Engelli rehabilitasyon merkezleri, engelli mola evlerini açıyoruz. Bunların içinde de engelli rehabilitasyon merkezimizde de fark edilen bir anlayış koyduk. G20 zirvesinde lider eşleri Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi değerli Emine Erdoğan Hanımefendi ile orayı ziyaret ettiler ve hepsi Avrupa’da bile böyle bir engelli merkezinin olmadığını söylediler. Çünkü benim hayat felsefem bir şeyin ya en iyisini yapacağım ya da elimi bile sürmeyeceğim. Antalyaspor’a tesis yaptık dünyanın en iyi kulüplerinde oynamış Eto, Menez, Nasri şimdi hiçbir yerde böyle tesis görmedik diyorlar. Bu fark edilme hususu bir işi tam yapmaktan geçiyor. Bir iş yarım yamalak yapacaksak hiç yapmaya gerek yok” dedi.

Soruları yanıtladı

Söyleşinin sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Türel, neden siyasete girdiniz sorusuna; “Senelerdir söylenip yapılamayanları yapmak için siyasete girdim” diye cevap verdi. Türel üniversiteyi de kapsayan 3. Etap Raylı sistem projesi ve metro çalışmasıyla ilgili de şunları söyledi, “Şimdi 3. Etap Raylı Sistem Projemiz ile 1 yıl içerisinde üniversitenin önüne kadar raylı sistemi getiriyoruz. Artık kampusun önünden bindiğinizde ver elini havaalanı, Aksu, Otogar, Varsak, Kepezaltı, ver elini Atatürk Hastanesi, Eğitim Araştırma Hastanesi. Bunu bitirdikten sonra 4.Etap’ta da 2019’dan sonra Konyaaltı’ndan Lara’ya kadar uzanan bir yeraltı metrosu gelecek. Dolayısıyla bu hizmetler biz olmayı başarırsak netice almamıza vesile oluyor.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr -ikinci el telefon

ikinci el telefon - takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat - nakliyat -instagram takipçi satın al