Batı Akdeniz ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı

BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ (BAİB) BAŞKANI MUSTAFA SATICI, ANTALYA, ISPARTA VE BURDUR İLLERİNİ KAPSAYAN BATI AKDENİZ’DEN YAPILAN İHRACATIN TEMMUZDA, GEÇTİĞİMİZ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 37,2 ARTARAK 123 MİLYON 83 BİN 306 DOLAR GERÇEKLEŞTİĞİNİ SÖYLEDİ.

Batı Akdeniz ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz’den yapılan ihracatın temmuzda, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 37,2 artarak 123 milyon 83 bin 306 dolar gerçekleştiğini söyledi.

BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Batı Akdeniz’den ocak-temmuz döneminde ihracatın geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5 artarak 968 milyon 168 bin 66 dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bölgeden 790 milyon 43 bin 287 dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirten Satıcı, “Ağustos ayının ilk 10 günlük bölümünde Batı Akdeniz ihracatının 1 milyar dolar rakamını aşması bekleniyor. BAİB olarak yurt dışı pazarlama faaliyetleri, Antalya fuarlarına eş zamanlı düzenlenen alım heyeti programları, yurt dışı fuarlarına katılım çalışmaları ile bölge ihracatını daha da artırmak istiyoruz. Bu çerçevede yıl sonunda bölgemizden yaklaşık olarak 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmesini bekliyoruz” dedi.

Bu yılın 7 aylık dönemde ürün bazında en fazla ihracatın 282 milyon 518 bin 763 dolarla madencilik ürünlerinde gerçekleştirildiğini kaydeden BAİB Başkanı Satıcı, bunu 254 milyon 546 bin 55 dolarla yaş meyve sebze ürünleri, turunçgiller, 96 milyon 57 bin 44 dolarla kimya, 84 milyon 307 bin 881 dolarla mobilya, kağıt ve orman ürünleri, 34 milyon 377 bin 519 dolarla demir ve demir metallerin takip ettiğini kaydetti.

En fazla ihracatın Çin’e yapıldığını belirten Satıcı, “Çin’in yakaladığı yüksek büyüme oranları bölge ihracatımıza da olumlu yansıdı. Bu gelişmeye bağlı olarak Çin’e gerçekleşecek ihracatın daha da artacağını öngörüyoruz. ABD’ye yapılan ihracatımız da yüzde 67 artmış durumda. Bu artışın en önemli sebebi Birlik olarak ABD’yi özellikle mermer sektörü açısından hedef pazarlar arasına almamız ve son 3 yıldır pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmemiz. Özbekistan bu süreçte ihracat artışımızda dikkati çeken diğer bir ülke. Geçen yılın 7 ayında 7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğimiz Özbekistan’a bu yılın aynı döneminde 27 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yüzde 285 artış yaşanan bu pazarda rakamları daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. İhracatta 1 milyar dolar rakamını geride bırakmaya adım adım yaklaşırken, geride kalan 7 aylık süreçte bölgemizden 143 ülkeye ihracat gerçekleştirildi” dedi.

Mustafa Satıcı, temmuz ihracatının da 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 37,2 artarak, 89 milyon 721 bin 321 dolardan 123 milyon 83 bin 306 dolara çıktığını kaydetti.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.