Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Batı Akdeniz’in 2018 yılı ihracat hedefi 2 milyar dolar

BATI AKDENİZ’DEN 2018 YILI OCAK AYINDA YÜZDE 25,30 ARTIŞ İLE 162 MİLYON DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİ. EN FAZLA İHRACAT MADENCİLİK VE YAŞ MEYVE VE SEBZE SEKTÖRLERİ GERÇEKLEŞİRKEN, BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ (BAİP) YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA SATICI, 2018 YILI HEDEFLERİNİN 2 MİLYAR DOLAR İHRACAT OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Batı Akdeniz’in 2018 yılı ihracat hedefi 2 milyar dolar
02 Şubat 2018 - 14:11
banner

Batı Akdeniz’den 2018 yılı Ocak ayında yüzde 25,30 artış ile 162 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. En fazla ihracat madencilik ve yaş meyve ve sebze sektörlerinde gerçekleşirken, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİP) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, 2018 yılı hedeflerinin 2 milyar dolar ihracat olduğunu söyledi.

Batı Akdeniz’de ihracatta 2017 yılının Ocak ayında başlayan yükseliş, 2018 yılı Ocak ayında da devam etti. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİP) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki ihracat artış trendinin 13 aya ulaştığını söyledi. Yeni yılın ilk ayında 162 milyon 119 bin 395 dolar ihracatla yüzde 25,30’luk bir artış yaşandığını kaydeden Satıcı, durumun ihracat ailesinde sevinçle karşılandığını ve moralleri yükselttiğini söyledi. Satıcı, 2018 yılında 2 milyar dolarlık ihracat hedeflerinin olduğunu söyledi.

İlk sırada madencilik

En fazla ihracatı madencilik ve yaş meyve sebze sektörlerinin gerçekleştirdiğini belirten Satıcı, “Her iki sektörün ihracatı 40 milyon doları aştı. Ocak ayında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe ciddi bir ihracat artışı yaşandı. Sektör yeni yılın ilk ayına 11.1 milyon dolarlık ihracatla başladı. Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri ile savunma ve havacılık sanayii sektörleri bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör arasına giremese de sergilediği performans ile dikkat çekti. Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörü ihracatını yüzde 238 artırarak 2,8 milyon dolara, savunma ve havacılık sanayii sektörü ise yüzde 181 oranında artırarak, 1,8 milyon dolara yükseltti” dedi.

Madencilikte en fazla mermer ham plaka ihracatının gerçekleştirildiğini kaydeden Satıcı, “Sektör temsilcileri dünyanın dört bir yanına geçen yılın Ocak ayına kıyasla yüzde 60 oranında artış ve 21,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. En fazla ihraç edilen ürün listesinin ikinci sırasında ise domates yer aldı. Bölgemizden gerçekleşen domates ihracatı yüzde 14,7 artış ile 16,9 milyon dolar oldu. Listenin üçüncü sırasında ise yüzde 45,9 artış ve 9 milyon dolar ihracat ile ayçiçeği tohumu yer aldı” diye konuştu.

Çin, en fazla ihracatın yapıldığı ülke

En fazla ihracatı gerçekleştiren ülkeler hakkında da bilgiler paylaşan Satıcı, şunları söyledi:

“Çin bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke olma özelliğini bu dönemde de sürdürdü. Çin’e gerçekleşen ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,63 oranında arttı ve 26,1 milyon dolar oldu. Bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler listenin ikinci sırasında ise Rusya yer aldı. Rusya’nın ülkemizden ithal ettiği ürünlere yeniden yeşil ışık yakmasıyla birlikte bu ülkeye gerçekleşen ihracat kademeli bir şekilde artmaya başladı. Geçen yılın Ocak ayında 4,3 milyon dolar olan ihracat 2018 yılı Ocak ayında yüzde 150,25 oranında artışla 10,8 milyon dolara yükseldi. Bu ihracatın 5 milyon dolarını yaş sebze meyve sektörü gerçekleştirdi. Son dönemde Rusya basınında domates ithalatı yapılan Türk firma sayısının artırılacağı yönünde haberler sektörde geleceğe umutla bakılmasına neden oldu. Firma sayısının ve alınacak domates miktarının artırılması halinde Rusya’ya gerçekleşecek ihracatın daha da artması bekleniyor.

Bölge ihracatında bir ciddi artışta Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşandı. ABD’yi alternatif pazar olarak gören BAİB Yönetimi, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Projesi çerçevesinde bu ülkeye kısa sürede 3 kez gitti. Çalışmaların meyvesi ise toplanmaya başlandı. Bu çerçevede ABD’ye gerçekleşen ihracat yüzde 61 artışla 7,8 milyon dolara yükseldi. Öte yandan Ocak ayında Batı Akdeniz’den 108 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. İhracat gerçekleştirilen 112 ülkenin 37’sinde ihracat rakamları 1 milyon doların üzerine çıktı.”

“2 milyar dolar hedef”

Ülke ve bölgenin ekonomik gelişimini sürdürmek için 2018 yılında da çalışmalara aralıksız devam edeceklerini ifade eden Satıcı, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi uluslararası alanda sektörlerin buluşma noktası konumundaki yurt dışı fuarlarına katılım gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda URGE Projeleri çerçevesinde yurt dışı pazarlama heyetleri düzenleyerek, bölgemiz ihracatçılarını dünyanın dört bir yanındaki hedef pazarlara götürerek, burada alıcılarla buluşturacağız. Bu çerçevede yılın ilk ayında yakaladığımız ihracat artışını yılın 12 ayına yayarak, yıl sonunda bölgemizden 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

    ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -