Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Biberon Almayan Bebeklerde Beslenme

Biberon Almayan Bebeklerde Beslenme
10 Eylül 2022 - 10:41

Biberon Almayan Bebeklerde Beslenme

Bebeklere anne sütü ya da devam sütü vermek için alternatif yollara ihtiyaç duyulabilir. Annenin erken işe dönmek durumunda kalması, bebeğin memeyi kavrayamaması ya da anne memesinden biberona geçiş yapamaması durumunda başka yöntemlerle bebeği beslemek gerekir. Alternatif besleme metotlarının ebeveynler tarafından artı ve eksi yönleriyle iyice bilinmesi önemlidir. Bununla birlikte bu yöntemlerin bebeğe zarar vermediği de biliniyor.  

Alternatif Besleme Metotları

Biberon almayan bebeklerde beslenmeyi bardak, kaşık ve parmak besleme yöntemleriyle karşılayabilirsiniz. Bardakla besleme ebeveynler için öğrenmesi kolay bir süreçtir. Başlangıçta bebeğiniz sütü dökebilir ve sıçratabilir ancak bebeğiniz dilini hareket ettirmeyi öğrenir. Dikkat edilmesi gereken nokta özenli ve yavaş bir biçimde sütü bebeğinize içirmenizdir. 

Bebeğe ek gıdaları ya da devam sütlerini kaşıkla vermek en çok bilinen yöntemlerdendir. Kaşıkla az miktarda verdiğiniz süt ya da ek gıdayı bu beslenme metoduna alışık olmayan bebeğiniz diliyle itebilir ancak zaman geçtikçe alışacaktır. 

Son olarak tercih edilen alternatif besleme yöntemlerden diğeri de parmakla beslemedir (finger feeding). Parmakla besleme, geçici bir besleme yöntemi olarak bilinir. Bebek memeyi tutamadığında veya emzirmeyi geçici olarak durdurmak gerektiğinde başvurulur. İğnesiz bir enjektöre sütü aldıktan sonra parmağınızın tırnaksız tarafını bebeğinizin damağına koyun ve ardından yavaş bir biçimde enjektördeki sütü bebeğinizin ağzına damlatın. Burada sütü doğrudan bebeğinizin boğazına değil, damağına doğru akıtmaya özen göstermelisiniz. 

Spordan diyete, zihin sağlığından uyku düzenine kadar sağlıklı yaşam hakkında daha fazla bilgi almak için LifeClub’ı ziyaret edebilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat