Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Bilgisayar bağımlılığı lise öğrencisini ayaklarından ediyordu

ANTALYA’DA GÜNDE 5-6 SAAT HAREKET ETMEDEN BİLGİSAYAR BAŞINDA ZAMAN GEÇİRMESİ NEDENİYLE BACAKLARI ŞİŞEN VE YÜRÜYEMEZ HALE GELEN 15 YAŞINDAKİ LİSE ÖĞRENCİSİNİN BACAĞINDA GÖLLEŞİP PIHTILAŞAN KAN ANJİOGRAFİK YÖNTEMLE TEDAVİ EDİLDİ.

Bilgisayar bağımlılığı lise öğrencisini ayaklarından ediyordu
06 Eylül 2017 - 13:25

Antalya’da günde 5-6 saat hareket etmeden bilgisayar başında zaman geçirmesi nedeniyle bacakları şişen ve yürüyemez hale gelen 15 yaşındaki lise öğrencisinin bacağında gölleşip pıhtılaşan kan anjiografik yöntemle tedavi edildi. Sağlığına kavuşan Sinan Demir, bilgisayarı az kullanacağını ve hareketli bir yaşam süreceğini kaydetti.

Aksu ilçesinde yaşayan ve Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Lisesi 2. sınıf öğrencisi olan Sinan Can Demir, yaz tatili süresince gününün yaklaşık 5-6 saatini bilgisayar başında savaş oyunları oynayarak geçirdi. Bir süre sonra ayağında şişlik ve ağrı oluşan Demir, yürümekte de zorluk çekmeye başladı. Ağrılarının geçmemesi üzerine Sinan Can Demir ailesi tarafından, Atatürk Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine getirildi. Uzman Dr. Birkan Akbulut, tarafından bir dizi tetkik yapılan Demir, derin ven trombozu (bacak toplardamarlarda kan pıhtılaşması) tanısı ile anjiyoya alındı. Demir’in yaklaşık 15 gün boyunca hareket etmeden bilgisayar başında vakit geçirmesi nedeniyle kanın bacaklarında göllenip pıhtılaştığı tespit edildi. Sinan Can Demir’e girişimsel olarak müdahale edilip, anjiografik yöntemle pıhtı eritici tedavi uygulandı. Yarım saatlik bir operasyonla bacağındaki ağrılardan kurtulan Demir, artık daha hareketli bir yaşam sürdüreceğini bilgisayar başındaki az süre geçireceğini söyledi.

Operasyonu gerçekleştiren Uzman Dr. Birkan Akbulut, Sinan Demir’in bir hafta önce bacaklarında şişlik ve ağrı şikayetiyle başvurduğunu hatırlattı.

Yapılan tetkiklerde Sinan’ın bacaklarında deri ven trombozu tespit ettiklerini kaydeden Oğuz, “Hastamıza sorduğumuzda uzun süre bilgisayar başında oyun oynadığını söyledi. Bunun da damardaki pıhtılaşmayı tetiklediğini belirledik. Deri ven trombozunun risk faktörleri arasında damar hasarı, genetik faktörlerin yanı sıra uzun süre hareketsiz kalmak da bu hastalığı tetikleyebiliyor. Sinan’da da böyle bir durum meydana geldi. Sinan’ı anjiyografi olarak tedaviye aldık. Bu tedavi yönteminde pıhtı oluşan damarın içine kateder yerleştirip pıhtı ettirici bir ilaç uygulayarak damarın açılmasını sağladık. Şuan Sinan’ın damarı açıldı ve kısa süre sonra taburcu olacak” dedi.

“Yarım ya da bir saatte hareket edin”

Günde 1-2 saat hiç kalkmadan bilgisayar başında oturmanın bile risk faktörü olabileceğini işaret eden Akbulut, “Yarım ya da 1 saatte bir kalkıp bacakları hareket ettirmekte fayda var. Ama Sinan günde 5-6 saat hiç kalkmadan oyun oynadığı için bu hastalığa yakalandı. Sonuçta bir damar tıkanıklığı oluştu. Sinan normal yaşamına dönecek ama bundan sonra daha hareketli, aktif bir hayatı olacak” diye konuştu.

Sadece orta yaş ve yaşlılarda değil gençlerde de damar tıkanıklıklarının meydana gelebildiğini belirten Akbulut, “Bunun için hareketli bir yaşam çok önemli. Çocuklar artık dışarıda oyun oynayamıyor. Ama spor yapmaları ve hareketli olmalarını öneriyoruz. Derin ven trombozu sıkça karşılan bir durum ama Sinan, bilgisayar başında günlerce uzun süre vakit geçirmesi nedeniyle bu hastalığa yakalandı. Bu da bizim açımızdan ilginç” dedi.

Akbulut, bacaklarda aniden oluşan ağrı ve şişliğin tedavi edilmemesi halinde bacakta zamanla renk değişikliği, yara oluşmasına neden olabileceği, derin venlerde meydana gelen pıhtının akciğere atması halinde ise hayati tehlikenin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

“Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz”

Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Lisesi 2. sınıf öğrencisi Sinan Can Demir, yaz tatilinde çok fazla aktivitede bulunmadığını ve çoğunlukla bilgisayar başında olduğunu kaydetti.

Hareketsiz bir yaşamı da olunca ayağında şişlik ve ağrı oluştuğunu dile getiren Demir, “Günde en az 5-6 saat genelde savaş oyunları oynuyordum. Bu oyun da bende bağımlılık oluşturdu. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Önce bacağım şişmeye başladı ve üzerine basamamaya başladım. Hastaneye geldim ve hastalığım ortaya çıktı. Şuan sağlığıma kavuştum. Artık spora yönelik faaliyetlerde bulunacağım. Bilgisayar başında vakit geçirmeyi yavaş yavaş azaltacağım” ifadelerine yer verdi.

Arkadaşlarına bilgisayar başında çok fazla hareketsiz vakit geçirmemeleri tavsiyesinde bulunan Sinan Can Demir, yaşadıklarının kendisine en büyük ders olduğunu vurguladı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat