Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

BÜYÜKADA’NIN HUZURLU ATMOSFERİNDE YAPABİLECEĞİNİZ 5 ETKİNLİK

BÜYÜKADA’NIN HUZURLU ATMOSFERİNDE YAPABİLECEĞİNİZ 5 ETKİNLİK
29 Temmuz 2020 - 16:49

BÜYÜKADA’NIN HUZURLU ATMOSFERİNDE YAPABİLECEĞİNİZ 5 ETKİNLİK

Marmara Denizi’nin Prens Adaları olarak bilinen 9 adasının en büyüğü olan Büyükada, oldukça dikkat çekici bir noktada ve köklü bir geçmişe sahip. Rumca adı ise Prinkipos olan bu ada yılın her dönemi yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. İstanbul’da yaşayanların günübirlik veya haftasonu kaçamakları, İstanbul’u ziyaret edenlerin ise görmek istediği ilk duraklarından biri olan bu adada siz de oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kabataş Adalar İskelesi’nden şehir hatları vapuruna binerek ulaşabileceğiniz Büyükada oldukça rahat bir ulaşım ağına sahip. İndikten sonra ise karşınıza çıkan kendisine özgü havası sizi huzurlu hissettirebilir. 5.5 kilometrelik bir alanda bulunsa da görülebilecek birçok yer ve yapılabilecek birçok aktiviteyi bünyesinde barındırıyor. Binlerce yıllık bir geçiş noktasında olması nedeniyle dikkat çeken adanın Bizans döneminde özellikle sürgün noktası olarak kullanıldığı biliniyor. Ayrıca birçok Rum ve Türk yapılarının kalıntılarına sahip olması ise bir kültür harmonisinin yansımasını gözler önüne seriyor. Doğası ise oldukça dikkat çekici olan adada doğal yaşam büyük ölçüde korunmaya çalışılıyor. Denizin büyük bir yeşil alanın içinde görebileceğiniz bu adada oldukça sakin bir tatil yaşayabilirsiniz. Büyükada otelleri ise yapacağınız gezi boyunca sizlere eksiksiz bir konfor alanı sağlıyor. Hemen herkesin tatil planına ve bütçesine uygun bir alternatifi bulabileceği bu otelleri Neredekal.com üzerinden arayabilir, istediğiniz tatile erken rezervasyon fırsatları ile ulaşabilirsiniz. Büyükada tatiliniz boyunca yapabileceğiniz birbirinden farklı aktivite ise;

  1. Büyükada’da Bisiklet Turu

Büyükada ziyaretlerinde en çok yapılan aktivitelerden biri Büyükada’yı bisikletle gezmek olabilir. Adadan rahatlıkla kiralayabileceğiniz bisikletlere binebilir ve sevdiklerinizle birlikte bisikletli bir ada turu yapabilirsiniz. Adaların yokuşu bol bir yer olması nedeniyle hem sağlığınızı hem de güvenliğinizi korumak için kask kullanmanız önemli ayrıntılardan biri.

  1. Büyükada Kahvaltısı

Erken saatlerde gelerek adanın ünlü pastanelerinde kahvaltı yapabilirsiniz. Temiz havası, kuş sesleri ve mavi ve yeşilin birleştiği bir noktadaki eşsiz manzarası ile oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz bu kahvaltıdan sonra adayı keşfe çıkabilirsiniz.

  1. Büyükada Tarihini Keşfetmek

Adanın oldukça köklü geçmişini keşfetmek için bisikletle tur atabilir veya yürüyüş yapabilirsiniz. İlk olarak Adalar Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olma özelliğini taşıyan bu müzede binlerce belge, fotoğraf ve sözlü tarih kayıtları ile adaların binlerce yıllık geçmişine tanık olabilirsiniz. Bir diğer tarihi yer ise Büyükada Rum Yetimhanesi. Günümüzde terk edilmiş şekilde dursa da öncelikle Prinkipo Palace Otel olarak işletilmek için inşa edilir fakat II. Abdülhamit’in karar değişikliği ile bu fikirden vazgeçiliyor. Daha sonra yetimhane olarak kullanılmaya başlanan bu bina günümüzde dünyanın ikinci Avrupa’nın ise en büyük ahşap binası olarak biliniyor.

  1. Aya Yorgi Tepesi’nden Seyir

Bisikletle veya adada yer alan araçlarla bu tepeye çıkabilir, adanın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Burası Rumlar için oldukça kutsal bir nokta. Aya Yorgi Kilisesi’ne de ev sahipliği bu tepede 23 Nisan ve 24 Eylül tarihleri arasında burada dualar ediliyor. Buradaki inanca göre dualarınız sırasında dilediğiniz dilekler gerçekleşirse zeytinyağı alarak kiliseye hediye etmeniz gerekiyor. Hatta inançlarına göre Aya Yorgi Tepesi’ne yürüyerek çıkmak yarı hac olarak tanımlanıyor.

  1. Lezzetli Bir Ada Yemeği

Adada geçirdiğiniz dolu dolu bir günün ardından yorgunluğunuzu atmak için ve adanın lezzetlerini tatmak için sahilde yer alan restoranlardan birini seçebilirsiniz. İstanbul’daki lezzetli balık ve meze çeşitlerini bir arada bulabileceğiniz bu restoranlarda lakerda, balık çorbası, asma yaprağında sardalya, çiroz ve kabak kızartma deneyebilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat