Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Çamurdan vazo yapıp, annelerini sevindirecekler

DÖŞEMALTI BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL HİZMETE AÇILAN EKOLOJİK KREŞ’İN ÖĞRENCİLERİ AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ EĞİTİMLERİ KAPSAMINDA ÇÖMLEK YAPMAYI ÖĞRENDİ. ÇAMURA DOKUNUP, VAZO YAPAN KREŞİN MİNİKLERİ, YAPTIKLARI VAZOLARI ANNELERİNE HEDİYE EDECEKLER.

Çamurdan vazo yapıp, annelerini sevindirecekler
29 Ocak 2018 - 9:50

Döşemaltı Belediyesi tarafından bu yıl hizmete açılan Ekolojik Kreş’in öğrencileri Avrupa Birliği projesi eğitimleri kapsamında çömlek yapmayı öğrendi. Çamura dokunup, vazo yapan kreşin minikleri, yaptıkları vazoları annelerine hediye edecekler.

2-7 yaş arası 925 çocuk ve 85 öğretmenin yer aldığı 2 yıl süreli AB Projesi “Eco Farm Kindergartens-Ekolojik Çiftlik Kreşleri” kategorisinde hibe almaya hak kazanan 10 projeden biri olan Döşemealtı Belediyesi Ekolojik Kreşi miniklerinin proje kapsamındaki çalışmaları sürüyor. Doğanın 4 elementini tanımaya başlayan minikler çamura dokunup çömlek yaptı.

Daha önce proje kapsamında öğrenciler mini tarım uygulamalarında bahçeye sebze dikmiş, ardından da ağaçtan portakal toplamıştı. Projenin bu ayağında ise Ekolojik Kreş öğrencileri Çömlek sanatçısı Ahmet Taşhomcu’dan çömlek yapıyla ilgili bilgi aldı. Tüm öğrenciler tek tek çamura dokunurken hayallerindeki çömlekleri sanatçı yardımıyla yaptı. Kurumaya bırakılan mini çömlekler daha sonra fırınlanıp ardından da öğrenciler tarafından boyanacak.

“Sanat becerileri gelişecek”

AB Projesi kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirdiklerinin altını çizen Proje Koordinatörü Ayfer Yılmaz, ” Projemizin bir parçası olan toprak konusunu işleyeceğimiz bu ay çocuklarımız için bir çömlek atölyesi düzenledik. Çamurdan çömlek yapımını deneyimliyorlar. Bu sayede sanat becerileri, yaratıcılıkları ve estetikleri gelişmiş olacak. Pek çoğunun ilk deneyimi ve çok keyif alıp, güzel vakit geçirdiler” dedi.

Çömlek sanatçısı Ahmet Taştohumcu, çocuklarla güzel bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade etti. Taştohumcu, “Çamura temas etmeden önce çekingenlik oluyor. Çamura temas ettikten sonra seviyorlar. Çocukları çamurla oynaması ve bağdaşması güzel bir olay” dedi.

Çok eğlenen ve hoş vakit geçiren çocuklar ise, “Çamura dokunup, çok güzel vazolar yaptık. Onları annelerimize hediye edeceğiz. Annelerimiz çok sevinecek” dediler.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr