Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Canlı yayında karaciğer nakli

HASTANENİN BAŞHEKİMİ VE ORGAN NAKLİ MERKEZİ MÜDÜRÜ PROF. DR. BÜLENT AYDINLI(SAGDA), TÜRK HEPATO PANKREATO BİLİER CERRAHİSİ DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. AHMET BALIK GAZETECİLERE AÇIKLAMALAR YAPTI.

Canlı yayında karaciğer nakli
03 Kasım 2018 - 13:20
banner

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen karaciğer nakli, 18 ülkede canlı yayınlandı. Yale New Haven Hastanesinden Prof. Dr. Şükrü Emre başkanlığında, yapılan nakil yaklaşık 5 saat sürdü.

Akdeniz Üniversitesi ile Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği tarafından hastane Mor Salonda düzenlenen “Laparoskopik Karaciğer Cerrahisi Kursuna” 100 üzerinde bilim insanı katıldı ve 18 ülkede canlı yayınlandı. Programda organ nakliyle ilgili son gelişmeler ve nakillerdeki yeni yöntemlere kadar birçok alanda sunum yapıldı.

Kurs kapsamında ABD’nin en iyi 32 doktorundan birisi seçilen Yale New Haven Hastanesinden Prof. Dr. Şükrü Emre başkanlığında, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinden Doç. Dr. Abdullah Kısaloğlu, Doç. Dr. İsmail Demiryılmaz ve Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Doç. Dr. Fatih Can’ın katılımıyla canlı yayında karaciğer nakli gerçekleştirildi. 18 ülkede canlı yayınlanan ameliyatla karaciğer sirozu olan ve daha önce safra yollarına müdahale edilen hastaya, kardeşinden nakil yapıldı, bilim insanları da ameliyathaneye canlı bağlanarak, sorular sordu.

“5 saat sürecek”

Prof. Dr. Şükrü Emre moderatörlüğünde devam eden ameliyatın yaklaşık olarak 5 saat süreceği belirtildi.

Hastanenin Başhekimi ve Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, canlı vericili karaciğer nakli yaptıklarını belirterek, ameliyata çok sayıda alanında uzman hekimlerin katıldığını söyledi.

AÜ’de 37 yıldır organ nakli yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Aydınlı, tüm nakillerin bir arada olduğu nadir nakil merkezlerinden biri olduklarını kaydetti.

“Canlı yayında ameliyat önemli”

Canlı yayında ameliyat yapabilmenin oldukça önemli bir konu olduğunu da anlatan Prof. Dr. Aydınlı, “Canlı yayında bu türden önemli bir ameliyatı yaparak bu türden ameliyatların ülkemizde ne kadar iyi yapıldığını anlatmaya çalışıyoruz. Sağlık turizmi için de oldukça önemlidir. Verici ve alıcı kardeştir. Alıcı uzun yıllardır safra yollarındaki ciddi sorunlarla yaşamıştır. O kadar işlem yapılmış ve her işlem sonunda o kadar enfeksiyon kapmış ki son zamanlarda artık karaciğer yetmezliğine girmiştir. Kardeşi de severek karaciğerini vereceğini söyleyince işlemi başlattık” diye konuştu.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Balık ise canlı ameliyat yapmanın çok stresli bir iş olduğunu kaydetti.

Canlıdan canlıya karaciğer naklinin de ayrıca stresli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Balık, bu türden eğitim girişimlerinin önemli olduğunu söyledi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -