Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Cilde yaz mevsimi uyarısı

MEMORİAL ANTALYA HASTANESİ DERMATOLOJİ BÖLÜMÜ’NDEN UZ. DR. OYA ERMİŞ, SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN YAZ MEVSİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALARI ANLATTI.

Cilde yaz mevsimi uyarısı
24 Temmuz 2017 - 12:48

Yaz aylarında yüksek hava sıcaklıkları ve güçlü güneş ışınlarına maruz kalınması nedeniyle cilt ve genel vücut sağlığı olumsuz etkileniyor.

Dermatolog Uz. Dr. Oya Ermiş, “Yaz aylarında yüksek hava sıcaklıkları ve güçlü güneş ışınlarına maruz kalınması nedeniyle cilt ve genel vücut sağlığı olumsuz etkileniyor. Denize ve havuza girilmesi, sık sık duş alınması, bronzlaşma isteği ve ortak kullanılan alanlarda bulaşıcı cilt hastalığı riski bulunması nedeniyle cilt sağlığına daha çok özen göstermek gerekiyor” dedi.

Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Oya Ermiş, sağlıklı bir cilt için yaz mevsiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Ultraviyole ışığı’nın güneş yanıklarına, güneş nedeniyle oluşan alerjilere, çil ve lekelenmelerine yol açtığını belirten Ermiş, “Güneş ışınlarının tüm bu etkilerinden kaçınabilmek için doğru ve etkili bir biçimde güneşten korunmalıdır. Kışın yapılan cilt bakımını, yaz aylarında da ihmal etmemek güneşten, aşırı sıcaktan veya cildin kurumasından kaynaklı cilt lekeleri oluşumunu da engellemektedir” dedi.

“Güneş koruyucu ürün seçimi büyük önem taşıyor”

Güneş kremi alırken ultraviyole A (UV A) ve ultraviyole B (UV B)’ye karşı koruyucu olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Ermiş, “Güneşten koruyan ürünler, gün içinde açık havada vakit geçiren herkes tarafından güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalıdır. Örneğin; yüz bölgesinde, ürünün SPF değeri kadar koruma elde etmek için 1 çay kaşığına karşılık gelecek kadar ürün kullanmak gerekir. Güneşten koruyucu ürünler hiçbiri gün boyu aynı etkinlikte koruma sağlamadığından 2 saatte bir yenilenmelidir. Koruma kremlerinin hiçbiri suya tamamen dirençli değildir. Deniz, havuz ve havluyla kurulanma ile etkinlikleri azalır. Bu nedenle deniz ve havuzdan çıktıktan sonra da yenilenmelidir. Deniz ve havuz suyu ile temas saç, tırnaklar ve ciltte kurumaya yol açar. Temiz olmayan sulardan viral, bakteriyel ya da mantar enfeksiyonu bulaşabilir. Enfeksiyonlar deride, dış kulak yolunda ve gözde oluşabilir. Havuz dezenfektanlarına karşı egzama gelişebilir. Deride açık yara varsa deniz ve havuza girilmemelidir. Havuz kenarındaki ıslak zeminlere çıplak ayakla basmak ya da başkasının terlik ve havlusunu kullanmak bulaşıcı mantar enfeksiyonlarına neden olur”.

Yaz mevsiminde cilt sağlığı için 15 altın kural açıklayan Dermatolog Uz. Dr. Oya Ermiş, “11.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalmayın, güneş altındayken makyaj yapmayın, sık dokunmuş ve açık renk giysiler tercih edin, güneş gözlüğü ve şapka kullanın, dermatoloğunuzun cilt tipinize göre önereceği güneş koruyucu ürünleri, temiz cilde, güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın, güneş koruyucu ürününüzün etkinliği deniz, havuz gibi aktivitelerle ve havlu ile kurulanma ile azalır, bu nedenle güneş koruyucunuzu gün içinde yenileyin. Deniz kenarında kum, taş ve deniz yüzeyinden yansıyan ışık, gölgede de etkilidir. Gölgede de güneşten korunma önlemlerine dikkat edin. Temiz plajları ve uygun şekilde dezenfekte edilen havuzları tercih edin. Islak mayo ile uzun süre kalmak vajinal mantarları, kasık mantarlarını kolaylaştırır. Deniz ve havuzdan çıkınca kuru mayo giyin. Deniz ve havuzdan sonra her zaman kendi kişisel eşyalarınızı kullanmaya özen gösterin. Deniz ve havuzdan sonra; temiz tatlı suyla, yumuşak şampuan ve sabunlarla banyo yapın banyodan hemen sonra bir vücut losyonu ile vücudunuzu, cilt yapınıza uygun nemlendirici krem ile yüzünüzü nemlendirin. Kuru, kıvırcık veya boyalı saçlarınız varsa saç kremleri kullanmayı ihmal etmeyin. Çok sık ıslanıp kuruyan tırnaklar kolay kırılır. Oje ve aseton da bu etkiyi artırır. Tırnaklarınızı kısa tutun, sık oje aseton kullanmayın, elinize sürdüğünüz nemlendiricilerle tırnaklarınızı da nemlendirin, tırnağı sertleştiren ürünler kullanın. Havuz ve denizden dolayı bir alerji oluşursa mutlaka vakit geçirmeden bir uzmana başvurun” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al