Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Cilt Kuruluğu

Cilt Kuruluğu
15 Temmuz 2017 - 12:56
banner

Cilt Kuruluğu

Herkesin canını sıkan cilt kuruluğunun tek bir sebebi yok. Cilt kuruluğuna birden fazla etmen sebep olur. Makyaj malzemelerinden kronik hastalıklara kadar birçok sebep vardır. Hemen hemen her yaşta karşılaşabilecek bir durumdur cilt kuruluğu. Böyle durumlarda nemlendirici kremler kullanmak mümkün hatta çözümde oluyor lakin bazı durumlarda cilt kuruluğunu engellemek için bir cilt uzmanı bir doktora görünmek gerekir.

Cilt Kuruluğu Hakkında Bilgi

Birçok kişinin ortak sorunu hale gelen cilt kuruluğu “kserozis” olarak adlandırılmaktadır tıp dünyasında. Cilt kuruluğu aşırı bir vaziyete geldiğinde ise bu kuruluğa “egzana” denilen diğer bir cilt problemine işaret ediyor. Cilt kuruluğu yanında da birçok sorunla birlikte gelir. Örneğin; diyabet, aşırı beslenme ve tiroit bezinde ki sorunları da akabinde getirir. Kuru cildin oluşmasında etkili olan durumlar sıcak su, deterjanlar ve giysilerin üstümüzde ne kadar kaldıkları, uçak seyahatleri, klima gibi bir sürü etmenden dolayı meydana gelir.

Cilt-Bakımı

Cilt Kuruluğuna Neden Olanlar

1.Yaş: Yaşımız ilerledikçe cildimizde ilerliyor ve inceliyor. Sonrasında hassaslaşan cildimiz kurumaya yüz tutuyor. Yaş ilerledikçe metabolizmanın çalışma hızı da değişiyor. Yağ bezlerinin çalışma hızı yavaşlıyor. Bundan dolayı cilt nemli olma özelliğinin kaybediyor.

2.İklim: Kuru bir iklimde yaşamlarını devam ettiren bireylerde cilt kuruluğu sorunu diğer bölgelere göre oldukça fazladır. Yalnızca sıcak ve kuru iklim bölgelerinde değil soğuk havalarda cildi kurutuyor. Hem kuru hava hem de kapalı mekanlarda içerideki nemi yok eden klimalar bu durumun artmasına neden oluyor.

3.Güneş: Güneş cildi kurutan bir başka çevresel etmenlerdendir. Güneş ışınları cildin derinliklerine de inerek kırışıklık ve sarkmalara da sebebiyet veriyor.

4.Hormonal Değişimler: Daha çok kadın bireylerde meydana gelen hormonal değişimler cilt kuruluğuna neden olur. Kadınlarda menopoz dönemindeki hormon salgılanmasındaki dengesizlikler cildi nem yönünden etkileyerek kuruluğa yol açıyor.

Cilt Kuruluğu En Fazla Kimlerde Görülür?

Her geçen gün yaşımız ilerledikçe daha az nemli bir hale geliyor. Bu yüzden en çok yaşlı bireylerde meydana gelir cilt kuruluğu. Cildin üst tabakasının suyunun azalması deride çatlama, kaşıntı ve kuruluk gibi sıkıntılara yol açar.

 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co