Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Çocuk Parklarının Çocuk Gelişimindeki Olumlu Etkileri

Çocuk Parklarının Çocuk Gelişimindeki Olumlu Etkileri
27 Ağustos 2019 - 17:30
banner

Çocuk Parklarının Çocuk Gelişimindeki Olumlu Etkileri

Sunduğu ürün ve hizmetlerle geleceğin iç ve dış mekân mobilya tasarımını gerçekleştiren Mertoğlu markası, paydaşlarından her zaman bir adım önde gidiyor. Sıfır atık iddiasıyla sunduğu ürünleri geri dönüştürülebilir ürünler alanında ivmelendiren Mertoğlu, tüm Türkiye’nin geleceğine ışık tutuyor.

 Sunduğu ürünlerle engelsiz ve atıksız bir yaşam sürdürülmesini sağlayan marka hizmet sağlayıcılarıyla çocukları da unutmadı. Bireylerin erken ve geç çocukluk dönemindeki yaşantıları hayatlarının geri kalanını etkiler. Bir çocuğun psikolojik gelişimi yedi yaşında tamamlanır. Bu nedenle 7 yaşına kadar yaşanılan olaylar, içinde bulunulan psikolojik durum kişinin yaşamını ileri ki yıllarda etkiler.

 Çocukların iyi birer çocukluk geçirmeleri için ArGe laboratuvarlarında geliştirdikleri tasarımlarla engelsiz bir hayat mümkün hale geliyor. Kent mobilyaları hizmetiyle genç yaşlı herkesin hayatına dokunan Mertoğlu, hazırladığı çocuk parkları sayesinde engelli çocukların da güven içerisinde oynayabilecekleri tasarımlara imza atıyor.

 Çocuklar Paylaşmayı Öğreniyor

 Maddi durumu yeterli olmadığı için okul öncesi eğitimi alamayan çocuklar, ücretli olarak giriş yapılabilen kurslara veya eğlence merkezlerine katılamadıkları için bulundukları semtlerin çevrelerinde konumlanan çocuk parkı sayesinde sosyalleşirler. Çocuk parklarındaki oyuncakların çeşitli olması, onların hayal güçlerini daha hızlı geliştirmelerine olanak sağlar. Oyuncakların çeşitliliği kadar kalitesi de önemlidir.

 Çocukların sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecek malzemelerden yapılan oyuncaklar, onların gelecekte sağlık problemleriyle karşılaşmalarına neden olabilir. Çocukların yeni arkadaşlıklar edindikleri, fiziksel becerilerini geliştirdikleri, sosyalleştikleri çocuk parkları, çevre mobilyaları kategorisindedir. Sadece ruhen ve bedenen sağlıklı olan çocuklar için değil, engelli çocukların da zorlanmadan oynayabilecekleri oyuncakların bulunması, engellilerin yaşama daha kolay adapte olabilmelerine olanak sağlar.

  Engelli çocuk, yaşıtı oyun oynarken fiziksel veya zihinsel problemler nedeniyle oyuna katılamıyorsa, olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle sağlıklı bir çocuk gelişimi için parklarda bulunan oyuncakların son derece basit ve kolay kullanımlı olması gereklidir. 

 Parklar Herkese Açık

 Çocuk parkları, sosyoekonomik durumu ne olursa olsun her çocuğun oynayabileceği alanlardır. Bu alanlarda çevre ile temas eden çocuklar, evlerde tabletlere bağlı kalmaktansa daha sağlıklı birey olarak yetişirler.

  Çocuklar, parklar sayesinde fiziksel aktivitede bulundukları için gün boyunca kazandıkları enerjiyi aktarabilecekleri bir alan bulurlar. Bu durum, çocuğun uyku düzeninin de sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Gün içinde biriktirdiği enerjiyi oyun parkında harcayan ve yorulan çocuğun uykusu daha düzenli olur. Düzenli uyku, büyüme ve gelişmedeki en önemli etkenlerden biridir.

 Yetişkinliğin Provası Parklarda

 oyun grubu aracılığıyla yeni arkadaşlıklar edinen çocuklar, böylece paylaşmayı ve iletişimi öğrenirler. Kız ve erkeklerin bir arada oyunlar oynadığı oyun parkı arkadaşlığın ilk adımını atan çocuklar, oyun oynarken bazı oyuncaklara sıra sıra bindikleri için sabretmeyi de öğrenirler.

 Yetişkinlerin yaşamlarının minyatür bir göstergesi olan çocuk parklarında geliştirilen arkadaşlıklar, güven duygusunu perçinler. Kendi yaşlarındaki diğer çocuklarla arkadaşlık kuran çocukların ileri ki yaşlarda diğer insanlarla olan iletişimi daha kuvvetli olur. Hayattan izole edilmiş, tüm gününü evde geçiren çocuklar öz güven kaybı yaşarlar. Ancak sosyal bir çevre içerisinde bulunulduğunda öz güven kazanılabilir.

  Çocuk, bireysel olarak hareket ettiği için kendi başına karar verme yeteneği de güçlenir. Çocuğun kendine güven duyarak karar alması ve harekete geçmesi ileri ki yıllarda benliğinin oluşmasında yardımcı olacaktır.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıduvar kağıdı

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co