Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Duruş bozukluğu depresyona neden oluyor

Duruş bozukluğu depresyona neden oluyor
27 Ağustos 2019 - 16:11

Duruş bozukluğu depresyona neden oluyor 

Yanlış oturma pozisyonlarının duruş bozukluğuna neden olduğunu belirten Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Erhan Karabuğa; “Duruş bozukluğu; sırt, boyun, bel, diz ve kas ağrılarına hatta depresyona neden olmaktadır” dedi.  

Vücudumuzda belli girintiler ve çıkıntılar vardır. Boyun bölgesinde bir girinti, sırt bölgesinde bir çıkıntı, bel bölgesinde bir girinti ve popoda bir çıkıntı olur ve bunlar belli bir düzen içerisindedir. Boyun bölgesindeki girintilere biz lordoz, çıkıntılara ise kifoz diyoruz. Girinti ve çıkıntı birbirini dengeleyerek insanda, normal bir duruş pozisyonunu sağlar. Bunlardaki bozukluklar; girintinin artması, azalması ya da çıkıntının artması, azalması duruş bozukluklarına neden olmaktadır. Duruş bozukluğu her yaşta insanda görülebilir. Bunların bir kısmı yapısal, bir kısmı ailesel ve bir kısmı da yanlış oturuş alışkanlıklarından kaynaklı olabilir diyen Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Erhan Karabuğa; “Yanlış oturma pozisyonundan kaynaklı duruş bozukluğu olan hastalar bize başvurmaktadır. Gelen hastalarımızda bunu tespit ettik. Büyük kısmı yapısal olmayandır. Sonradan oluşan duruş bozukluğudur. Duruş bozukluğunu basite indirgememek gerekir.  Kronik sırt, boyun, baş ağrısı, sinir sıkışması, uyku bozukluklarına ve depresyona neden olmaktadır. Uykusuzluk ve şekilsel bozukluk kişilerde depresyona neden olmaktadır. Bu durum günlük hayatı ciddi anlamda olumsuz etkiliyor” açıklamalarıyla duruş bozukluğunu dikkate almamız gerektiğini belirtti. 

OTURUŞ POZİSYONUNDAN KAYNAKLI

Yanlış oturuş pozisyonundan kaynaklı hastalar bize başvurmaktadır diyen Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Erhan Karabuğa; “Hastalarımızın çoğunda yapısal olmayan, sonradan oluşan duruş bozukluğu söz konusudur. Çoğu yanlış oturmaktan ve gün içerisinde yapılan yanlış hareketlerden kaynaklıdır.  Bu tarz duruş bozukluklarını ameliyata gerek kalmadan tedavi edebiliriz. Fizik tedavi bu anlamda başarılı bir yöntemdir. Bununla birlikte spor çok önemlidir. Yüzmek, bisiklete binmek, pilates ve reformer gibi sporlar yapabiliriz. Ayrıca düzenli uyku ve kilo vermek de duruş bozukluğunu önleyecektir ve engelleyecektir. Çünkü bunlar yapısal değil. Dediğim gibi oturuş bozukluğundan ve yanlış hareket etmekten kaynaklıdır” dedi. 

DEPRESYONA VE STRESE NEDEN OLUYOR 

Duruş bozukluğunun yan etkilerinin de olduğuna dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Erhan Karabuğa; “Sırt, boyun, baş, bel, bacak,  çeşitli kas ağrısına, sinir sıkışmasına, uyku bozukluğuna ve uyku bozukluğundan kaynaklı depresyona ve strese neden olmaktadır. Bu yan etkiler hastaların hayatını olumsuz etkilemektedir. Duruş bozukluğunu dikkate almalıyız. Eğer sırtınızda ve belinizde sırt ağrısı varsa ve kendinizde duruş bozukluğu olduğunu fark ettiyseniz uzman bir hekime başvurmakta fayda var. Aksi takdirde bu bozukluk ilerleyerek günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.

MASA BAŞINDA ÇALIŞANLAR DİKKAT

Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Erhan Karabuğa; “Duruş bozukluğu ağırlıklı olarak masa başında çalışanlarda görülüyor. Sürekli oturmak ve tabi yanlış oturmak duruş bozukluğuna neden olmaktadır” dedi. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Erhan Karabuğa, doğru oturma pozisyonu hakkında da açıklamalarda bulundu. Doktor Erhan Karabuğa’nın açıklamaları şu şekilde: “Masada otururken ki pozisyonumuz çok önemli. Sandalyenin ve koltuğunu dik konumda olması gerekir. Popomuzun üzerine dik oturmalıyız. Kolumuz, dirseğimiz doksan derece olacak şekilde bir düzlemde olması gerekir. Ayaklarımız yere temas ediyor olmalı. Eğer bilgisayara bakıyorsak bilgisayarın orta noktası göz hizasında olmalıdır. Artı yine bel bölgesindeki girintinin ve sırt bölgesindeki çıkıntının desteklenmesi gerekir. Ayrıca bir saatte bir ayağa kalkıp esneme ve germe egzersizi yapmak oldukça faydalı olacaktır. Bunlar duruş bozukluğunu önleyecektir.” 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -