Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Demre’de “Darbeler ve Demokrasi” konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen Yeni Türkiye Buluşmalarının bu haftaki durağı Demre oldu. Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz’ın oturum başkanlığı yaptığı konferansa Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Abayhan, Yazar Harun Kaban ve Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş konuşmacı olarak katıldı

Demre’de “Darbeler ve Demokrasi” konuşuldu
14 Aralık 2017 - 13:56
banner

Gündemin nabzını tutan Yeni Türkiye Buluşmaları, Demreli vatandaşlarla buluştu. Demre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansta “Türkiye’de Darbeler ve Demokrasi” konuşuldu.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen Yeni Türkiye Buluşmalarının bu haftaki durağı Demre oldu. Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz’ın oturum başkanlığı yaptığı konferansa Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Abayhan, Yazar Harun Kaban ve Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş konuşmacı olarak katıldı. Konferans, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Demre İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Coşkun AK Parti Demre İlçe Başkanı Ünal Arıkan, Demre İlçe Koordinatörü Veli Sertbaş ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

“Böyle bir kültür dünyada yok”

İlk konuşmacı olarak söz alan Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, darbe ve demokrasinin aynı kefeye konulamayacağını ifade ederek, “Darbe ve Demokrasiyi bir araya getirmek diye bir kültür bugün dünyada yok. Ama darbeyi isteyenlerin kendini demokrasi aşığı diye ifade eden insanlar olduğunu görmek hepimizi hayrete düşürüyor. Türkiye 2000’li yılların başından itibaren bir çıkış yakalamış durumda ve bu yükselişi istemeyenlerin amacını en son yaşamış olduğumuz hain darbe girişimiyle somut olarak gördük” diye konuştu.

“Örnek bir mücadele”

Yazar Harun Kaban ise, Türkiye’nin 15 Temmuz’da tüm dünya tarihine örnek olacak bir mücadele örneği sergilediğini belirtti.

Kaban şunları söyledi; “Dünya literatürüne geçecek bir iş yaptık ve bize zorbalıkla bizim belirlediğimiz kuralları ihlal etmeye kalkanlara dur dedik. Darbe aslında temel olarak bir kural ihlalidir. Demokrasi bizim üzerine anlaştığımız yöntemlerdir, biz bunu istersek değiştiririz. Buradaki temel özne biziz. Darbe ve demokrasi arasında böyle bir ilişki var ve biz toplum olarak belirlediğimiz kurallar dahilinde yaşıyoruz ve bunun darbeciler tarafından ihlal edilmesini her ne şartta olursa olsun engelleyeceğiz.”

“Erdoğan ve Menderes milletle bağ kurdu”

Darbelerin birey ve toplum üzerindeki etkilerine değinen Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Abayhan ise,” Darbe geldiği zaman aslında bireyler ilk başta sevinçle karşılar ama bir zaman sonra bu mutluluğun devam etmediği görülür. Çünkü bu durumda bireyin kendi hayatında, sivil alanını ve kamusal alanının git gide daraldığını biliyoruz. Eğitim dediğimiz şey aile içerisinde başlar ve anne babalar kendi çocuklarını sahip oldukları hassasiyetleri yükleyerek büyütürler. İşte ailesinin Menderes’in arkasından ağladığını gören çocuklar 15 Temmuz’da sokağa çıktılar. Erdoğan ve Menderesin milletle kurmuş oldukları bağ birbirine çok benzer ve bu duygusal bağ içerisinde aslında Menderes’e evde oturup da sokağa çıkamamış bireylerin pişmanlıklarını kendi çocuklarına yansıtmasının çok önemli olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuikinci el telefon” target=antalya duvar kağıdıduvar kağıdı

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline Psikologikinci el telefon” target=Megatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co